Erol Demiröz kimdir? Usta oyuncu Erol Demiröz öldü mü?

A A

18.04.2021 - 17:40 Son Güncelleme:

Sinema ve tiyatronun usta isimlerinden Erol Demiröz’den acı haber geldi. Mahsun Kırmızıgül’ün Güneşi Gördüm projesi ile akıllara kazınan Demiröz sinemada birçok önemli eserde yer almıştı. Peki, Erol Demiröz kimdir, neden vefat etti?

Erol Demiröz kimdir? Usta oyuncu Erol Demiröz öldü mü?

Bir süredir tedavisi devam eden usta oyuncu Erol Demiröez’den kötü haber geldi. Oyuncunun vefat haberi sonrası çok sayıda başsağlığı mesajı yayınlanırken bir dönem aynı projede bulunan Mahsun Kırmızıgül de üzüntüsünü dile getirdi.

Kırmızıgül paylaşımında, "Tiyatro ve sinema dünyasının en büyük ustası Erol Demiröz babamız vefat etti. Benim için çok değerli olan bir abiyi, babayı, ustayı, hemşerimi kaybettik. Ah Erol baba ah... Duruşun, fikirlerin, asaletin, insanlığın bize çok şey kattı. Bendeki yerin çok başkaydı. Seni unutmayacağız" ifadelerine yer verdi.

EROL DEMİRÖZ KİMDİR?

Tiyatro ve sinema oyuncusu Erol Demiröz 1940 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1952 yılında ilkokul , 1958 yılında ortaokul ve liseyi Ziya Gökalp okullarında okuyarak bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi) tamamladı. Askerliğini kısa süreli olarak İzmir Gazi Emir’de yaptı.

Erol Demiröz, 1961 senesinde Halkevleri Genel Merkezi'nde tiyatro çalışmalarına başladı. 1968'de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) oyuncu ve yönetmen kadrosunda yer alan Demiröz, yüzlerce oyunda rol aldı, onlarca oyunu sahneye koydu. Demiröz, Yılmaz Güney'in “Sürü” filmi başta olmak üzere on beş kadar sinema filminde rol aldı. Türkiye'de ilk televizyon çocuk dizisi olan “Harun” başta olmak üzere, birçok senaryoya da imza attı. “Babalar ve Oğullar” adlı televizyon dizisinde rol aldı. Mahsun Kırmızıgül'ün senaryolarını yazıp yönettiği "Beyaz Melek" ile "Güneşi Gördüm" adlı filmlerde de önemli roller üstlendi.

Erol Demiröz, 1977 yılında, “Ulvi Uraz En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı.