hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi

  İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi
  expand

  2018 yılında Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihçesi çeşitli platformlar tarafından bir kez daha hatırlatıldı. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için iş bırakma eyleminde bulunan New York eyaletindeki kadın işçilerin çıkan yangında hayatını kaybetmesinin ardından 8 Mart tarihi farklı ülkelerde Kadınlar Günü olarak anılmaya başlanmıştı. Peki, farklı ülkelerde değişik isimlerle de anılan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye'ye ilk kez ne zaman kutlanmaya başlandı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya Kadınlar Günü tarihinde barındırdığı talihsiz olay nedeniyle bazı ülkelerde anma törenleri kutlanıyor. Dünya Emekçi Kadınlar Günü adı ile 1921 yılından itibaren Türkiye'de de kutlanmaya devam eden 8 Mart ilk olarak 1975 yılında yaygınlaşmaya başladı. ABD'nin New York eyaletinde yaşanan yangın felaketinde 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesinin ardından Almanya, Danimarka ve ABD gibi ülkelerde bu günün kadınlara özel bir gün olarak anılması kararı alınmıştı. Ülkelerin kararlarına tepkisiz kalamayan Birleşmiş Milletler ise 1977 yılında yaptığı oylamadan sonra 8 Mart'ı dünya kadınlarına armağan etti.

  KADINLAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

  ABD'nin New York eyaletinde çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçilerin iş bırakma eyleminden sonra çıkan yangın 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesine tüm dünyadan tepkiler geldi. Danimarka, Almanya ve ABD sırasıyla bu günü dünya kadınlarına özel bir gün olarak kabul edince Birleşmiş Milletler’den de ilk adım geldi. 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan eden BM, aynı dönem özel gün ile ilgili yaptığı açıklamada bu günün New York’ta yanan işçilerden dolayı anıldığı belirten bir ifade kullanmadı.

  DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


  Kadına şiddete şarkıyla hayır dediler

  TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞMASI 1975 YILINA DAYANIYOR

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya Kadınlar Günü, 1921 yılından bu yana Türkiye’de kutlanmaya devam ederken 1975 yılında ve daha sonrasında daha kalabalık kitleler tarafından anılmaya başlandı. “Emekçi Kadınlar Günü” ibaresiyle kutlanmaya başlanan gün BM tarafından tanınmasının ardından Dünya Kadınlar Günü olarak adlandırılmaya başlandı. İşte, madde madde kadınlara özel gün ile ilgili merak edilen sorular...

  1. Dünya Kadınlar Günü ne zaman?  8 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından dünya kadınlara özel bir gün olarak anılma devam ediyor.
  2. Dünya Kadınlar Günü nedir?  ABD'deki tekstil fabrikasında çalışan işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesini istemeleri nedeniyle başlatılan grevin sonucunda 120 kadın işçinin yanarak hayatını kaybetmesi olayın tüm dünyada yankı bulmasını sağladı.
  3. Dünya Kadınlar Günü Türkiye'de ne zaman kutlanmaya başlandı?  İlk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılan bu gün BM'nin de tanımasıyla birlitke Dünya Kadınlar Günü ibaresiyle 1977 tarihinden sonra Türkiye'de de yaygın bir şekilde kutlanmaya başlandı.
  4. Dünya Kadınlar Günü nasıl kutlanır? Fabrikada yanan işçilerin anıldığı, dünya üzerinde bulunan kadınların daha özgürlükçü yaşam şartlarına kavuşmasının istendiği etkinlikler anma törenleri ve şiirlerle devam ediyor. Yapılan konuşmalarda günün anlam ve önemini belirten açıklamalar yer alır ve kadınların yaşam koşullarının iyileştirilemesi adına talepler sıralanır.
  5. Dünya Kadınlar Günü İngilizcesi International Woman's Day

  Geçtiğimiz yıllarda ünlülerin Dünya Kadınlar Günü ile ilgili hazırladıkları video da sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.

  EMEKÇİ KADINLAR'DAN DÜNYA KADINLARI'NA 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow