hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ‘Kanlı noel’ (küvet katliamı) nedir? Binbaşı Nihat İlhan kimdir?

  ‘Kanlı noel’ (küvet katliamı) nedir Binbaşı Nihat İlhan kimdir
  expand

  Tarihe “kanlı noel” ve “küvet katliamı” olarak geçen acı olayda Kıbrıs’ta görev yapan Binbaşı Nihat İlhan’ın 3 çocuğu ve eşi şehit edilmişti. Akdeniz’de sondaj araştırması yapacak olan Abdülhamid Han gemisine binbaşının şehit 3 çocuğunun isimlerinin verildiği gemiler eşlik edecek. Peki, ‘kanlı noel’ (küvet katliamı) nedir? Binbaşı Nihat İlhan kimdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KKTC tarihinde acı olaylardan biri olarak bilinen ‘kanlı noel’ katliamında o dönem binbaşı rütbesinde olan Nihat İlhan’ın katledilen 3 çocuğu simge isimlerden olmuştu.

  KANLI NOEL (KÜVET KATLİAMI) NEDİR?

  Kıbrıs tarihinde, "küvet katliamı" ya da "kanlı noel" olarak anılan Rum katliamı, 21 Aralık 1963’te, Lefkoşa’da yaşandı. Rum terör örgütü EOKA militanları, Türk alayında görev yapan Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın evine baskın düzenleyerek, küvete saklanan eşi ve oğullarını öldürmüştü.

  ‘Kanlı noel’ (küvet katliamı) nedir Binbaşı Nihat İlhan kimdir

  BİNBAŞI NİHAT İLHAN KİMDİR?

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Tuğgeneral rütbesiyle emekli olan Nihat İlhan, 1963 yılında o dönem adı Kıbrıs Türk Alayı olan Kıbrıs’taki 650 kişilik Türk gücünün doktoruydu. Kıbrıs tarihine Kanlı Noel diye geçen Rumların silahlı saldırılara başladığı 20 Aralık 1963’teki, Türk Alayı’nda görevi başındaydı. 24 Aralık gecesi Rumlar, Lefkoşa’nın Kumsal semtinde Binbaşı Nihat İlhan’ın evine baskın düzenledi. Rum saldırganlar, Nihat İlhan’ın 3 küçük oğlu, Kutsi, Murat, Hakan ve eşi Mürüvvet’i saklandıkları banyoda küvetin içinde kurşun yağmuruna tutarak katletti. Olayın yaşandığı ev daha sonra ’Barbarlık Müzesi’ne dönüştürüldü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eşi ve 3 oğlunu Lefkoşa'da Rum çetelerinin '1963 Kanlı Noel Saldırısı'nda kaybeden emekli Tuğgeneral Dr. Nihat İlhan, olaydan 53 yıl sonra 92 yaşında hayatını kaybetti. 23 Kasım 2016 günü hayatını kaybeden Dr. İlhan, memleketi Elazığ'da toprağa verildi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow