hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Katalin Kariko kimdir? 2023 Nobel Tıp Ödülü Katalin Kariko ve Drew Weisman’ın

  Katalin Kariko kimdir 2023 Nobel Tıp Ödülü Katalin Kariko ve Drew Weisman’ın
  expand

  2023 Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi olan Katalin Kariko, Drew Weisman ile birlikte bu ödüle layık görüldü. mRNA üzerine önemli çalışmalarda bulunan ikili Nobel komitesi tarafından ödüllendirildi. Peki, Nobel Tıp Ödülü alan Katalin Kariko kimdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 Nobel Tıp Ödülü'ne, mRNA aşı çalışmaları nedeniyle Katalin Kariko ve Drew Weissman layık görüldü. Bu yıl Nobel Tıp Ödülü’nü mRNA aşısıyla ilgili çalışmaları nedeniyle Macaristan’dan Katalin Kariko ve ABD’den Drew Weissman kazandı.

  Komiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Ödül sahipleri, modern zamanların insan sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biri sırasında benzeri görülmemiş oranda aşı geliştirilmesine katkıda bulundular. Aynı mRNA teknolojisi şu anda kanser dahil diğer hastalıklar için de araştırılıyor.

  Katalin Kariko kimdir?

  Katalin Karikó, mRNA teknolojisindeki öncü çalışmalarıyla tanınan bir Macar biyokimyacıdır. Özellikle, 2020 yılında dünya genelindeki COVID-19 pandemisinde kritik bir role sahip olan mRNA aşılarının geliştirilmesindeki katkılarıyla bilinir.

  Katalin Karikó'nun mRNA'nın potansiyelini tıbbi tedavilerde nasıl kullanabileceği üzerinde yıllarca süren araştırmaları vardır. Ancak bu çalışmaların başlangıcında, bilimsel topluluk genellikle mRNA teknolojisinin terapötik potansiyeline kuşkuyla yaklaştı. Karikó ve meslektaşı Drew Weissman, mRNA'nın hücreye zarar vermemesi için nasıl değiştirilebileceğini buldular. Bu, mRNA'nın güvenli bir şekilde kullanılmasının önündeki büyük bir engeli kaldırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu buluşlar, Moderna ve BioNTech/Pfizer gibi şirketlerin COVID-19 için mRNA tabanlı aşıları hızla geliştirmelerine olanak tanıdı. Katalin Karikó'nun bu alandaki çalışmaları, mRNA teknolojisinin tıbbi uygulamalardaki potansiyelinin anlaşılmasında kritik bir role sahiptir. Karikó'nun yıllar boyunca gösterdiği azim ve vizyon, bilim ve tıp dünyasında büyük bir etki yarattı.

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow