Son Dakika

KYK burs sonuçları sorgulama ekranı - 2017

KYK burs sonuçları sorgulama ekranı - 2017

KYK burs sonuçları sorgulama ekranı - 2017

KYK burs sonuçları açıklandı. KYK için uzun süredir bekleyen öğrenciler için o gün geldi, Kredi Yurtlar Kurumu sonuçları bugün açıklandı. KYK burs sonuçlarını KYK'nın resmi internet sitesi olan kyk.gov.tr üzerinden kontrol edebilir, KYK burs sonuçları sorgulama bağlantısını haberimizde bulabilirsiniz. İşte Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs ve kredi sonuçları açıklaması...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KYK burs sonuçları bugün Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi sayfası üzerinden erişime açıldı. Öğrenciler burs sonuçlarını KYK'nın sonuç açıklama sayfası üzerinden görüntüleyebilecek. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte yeni soru işaretleri de gündeme geldi. Peki burs ve krediler ne zaman yatacak? 2017- 2018 burs ücreti ne kadar? İşte KYK burs ve kredileriyle ilgili bilinmesi gerekenler!

KYK burs sonuçları uzun bir bekleyişten sonra açıklandı. Az önce KYK’nın resmi sitesinde sonuçlar ilan edildi. Sonuçları görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

BAKAN KYK BURS SONUÇLARINI TWITTER’DAN DUYURDU

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak müjdeli KYK burs sonuçları haberini Twitter’dan duyurdu. Öğrenciler KYK’nın resmi adresi olan kyk.gov.tr’ye akın etti…

KYK BURS SONUÇLARI SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

KYK BURSLARI İÇİN TAAHHÜTNAME ONAYI DETAYI

KYK burs başvuru sonuçları açıklandı ve şimdi bursların nasıl alınacağına dair ayrıntılar merak edilmeye başlandı. Sonuçlar açıklandıktan sonra, burs veya kredi kazanan üniversite öğrencileri, E-Devlet üzerinden taahhütname onayını onaylaması gerekiyor. Burs kazanıldığı taktirde, üniversite öğrencisi taahhütnameyi onaylamazsa burstan yararlanamıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; lisans ve önlisans bölümünde okuyan üniversite öğrencileri KYK'dan 470 TL alacak. Yüksek lisans yapanlar 940 TL, Doktora yapanlar ise 1410 TL kurum tarafından alacaklar. Son beş yılda burs ücretleri: 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400, 2017 yılında 425 ve 2018 yılında 50 TL zam gelerek 475 TL oldu.

YURT DIŞINDA OKUYAN ÖĞRENCİLER DİKKAT!

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e- Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Öğrencilerin kefaletname senedini yurt içinde noterler, yurt dışında elçilikler aracılığıyla hazırlatarak en geç 15 Ocak tarihine kadar ilgili belge ile durumunu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya /Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor. Sonuçlar en kısa sürede açıklanacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SON GÜN 15 OCAK

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e- Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Başarıya Doğru'da adayların merak ettiği bu soruyu Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Nazik Kösegil'e sorduk.

Üniversitelerin burs imkanlarını nasıl öğrenebiliriz?


Üniversitelerin burs imkanlarını nasıl öğrenebiliriz?;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İLK ÖDEME NE ZAMAN YAPILACAK

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak.

Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere 2017-2018 eğitim öğretim yılı için ödeme yapılmayacak. Ancak dileyen öğrenciler (normal öğrenim süresi içerisinde olmak kaydıyla) bir sonraki eğitim öğretim yılında burs/kredi için tekrar başvurabilecek.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL GERİ ÖDENİR? NE KADAR KREDİ ALINABİLİR?

Kurumdan öğrenim veya katkı kredisi alan öğrencilerin borcu; kredilerinin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit ediliyor.

Öğrencilerin ödeyecekleri kredi (Yİ-ÜFE) borcu, öğrencilerin öğretimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemiyor. 

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORCUNUN ÖDENMESİ (Yüksek Lisans Hariç)

Öğrenci, öğrenim ve/veya katkı kredisi borcunu, devam ettiği öğrenim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde öder. ( 2006-2007 öğretim yılından önce üçer aylık) 
Devam ettiği öğretim kurumunu değiştiren öğrencilerin öğrenim sürelerinin bitişi ve borçlarının ödeme başlangıç tarihi, yeni öğretim kurumlarının normal öğrenim süresine göre tespit edilir.

ÖĞRETİM KURUMUNDAN AYRILMA HALİNDE KYK KREDİ BORCUNUN ÖDENMESİ

Sağlık sebepleri dışında kendi isteği ile öğretim kurumunu bırakan veya herhangi bir sebeple öğretim kurumundan çıkarılan öğrenciler, öğretim kurumu ile ilişiğinin kesildiği tarihten itibaren iki yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede aylık taksitler halinde borcunu öder.( 2006-2007 öğretim yılından önce üçer aylık) 
Öğretim kurumunu değiştirdikten veya kredi almaktan vazgeçtikten sonra öğretim kurumundan ayrılan veya çıkarılanlar hakkında da aynı borç ödeme kuralları uygulanır.