Libya nerede? İşte Libya haritası, nüfusu ve para birimi

Libya nerede? İşte Libya haritası, nüfusu ve para birimi

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında bulunan Libya jeopolitik konumu gereği bu bölgedeki önlemli ülkeler arasında yer alıyor. 6 ülke sınır komşusu olan Libya bölgenin öne çıkan kararlarında söz sahibi oluyor. Peki, Libya nerede, hangi para birimini kullanıyor? İşte Libya haritası ve nüfusu ile ilgili detaylar…

Bir Kuzey Afrika ülkesi olan Libya, Akdeniz’e en uzun sınırı olan ülkeler arasında bulunuyor. Tunus, Cezayir, Nijer, Çad, Sudan ve Mısır ile komşu olan Libya’da halkın yüzde 80’i Arapça konuşuyor. Geriye kalan kısım ise Berberice dilini kullanıyor.


LİBYA PARA BİRİMİ NE?


Ülkede para birimi olarak yerel para olan Libya Dinarı kullanılıyor. 1 Libya Dinarı 4,24 Türk Lirası veya 0,71 ABD Doları ediyor.LİBYA NÜFUSU NE KADAR?


2017 yılında ülkede 6 milyon 375 bin kişilik bir nüfus bulunuyordu. Ülkenin adı olan 'Libya', eski Mısırlılar'ın Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir.


Sözcük eski Yunanca'ya 'Libya' olarak geçmiştir. Eski resmi adı Libya Sosyalist Halk Cemahiriyesi olan ülke 2011 yılında yaşanan iç savaşla Kaddafi'nin öldürülerek iktidardan düşürülmesinden sonra önce adını sadece Libya olarak kullanmış, 2013 yılında ise Libya Devleti adını almıştır.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS