Muğla Ölüdeniz dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında

Muğla Ölüdeniz dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında

Muğla, Fethiye’de yer alan yamaç paraşütü merkezleri dünyanın en iyi merkezleri arasında gösterilmeye devam ediyor. Peki, bu paraşüt merkezlerinin bulunduğu dağ hangisidir?

 Babadağ güney-batı Türkiye'de doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan bir dağdır.


Bu dağın iki zirvesi bulunmaktadır. En yüksek rakımlı zirvenin irtifası 1,969 metredir. "Karatepe" adı verilen ikinci zirvenin rakımı 1,400 metredir. Bu iki zirve karşı karşıya bulunmakta ve aralarından derince bir sel vadisi geçmektedir. Her iki zirve de kireçtaşı/kalkerden oluşmuştur. İki zirvenin birbirinde ayrık olması dolayısıyla bazı coğrafyacılar Babadağı'nı bir "sıradağ" olarak nitelendirmektedirler.


Babadağ çok zengin olan bitki türleri ile dikkati çekmektedir. Bu bitkiler arasında 1,400 m ile 1,800 m rakımlı arazide gayet yaygın Latince sınıflanma isimli bu bölgeye has akçaağaç türünden ağaçlar ve Latince sınıflanma isimli Türkiye'ye has sedir türü ağaç ormanları çok önemlidir.


Babadağı zirvesi ve "Karatepe" adı verilen alt-zirve denize çok yakındır; denizden uzaklık 5 km yi geçmez. Bu nedenle Fethiye ve civarına gelen turistler için bu zirvelerden denize doğru rotalı "yamaç paraşütü" sporu geliştirilmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS