Nüfus cüzdanı yenileme hakkında bilinmesi gerekenler

Nüfus cüzdanı yenileme hakkında bilinmesi gerekenler

Nüfus cüzdanı yenileme hakkında bilinmesi gerekenler

Nüfus cüzdanı yenileme işlemleri sürüyor. Vatandaşlar yeni kimlik işlemleri için son tarihi merak ediyor. Konu hakkında bir bilgi kirliliği oluşmuş durumda. Yeni kimlik kartlarının yıl sonuna kadar dağıtılacağı ve bu tarihten sonra sorun yaşanacağı şeklinde yanlış bilgiler oldukça yaygın. Nüfus cüzdanı yenileme konusundaki bilgileri sizler için derledik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de yeni kimlik kartlarına geçilmesinin ardından vatandaşlar nüfus cüzdanı yenileme işlemlerini gerçekleştirmeye başladı ancak bu konuda oldukça fazla bilgi kirliliği var. Kimlik kartlarının dağıtımının yıl sonuyla birlikte son bulacağı, fiyatlarının çok fazla artacağı gibi yanlış bilgiler pek çok vatandaşın aklında soru işaretleri yaratıyor. Peki nüfus cüzdanı yenilemek için son tarih nedir? Mevcut kimlikler ne zamana kadar geçerli olacak? Akıllara takılan pek çok sorunun yanıtını sizler için derledik.

Nüfus cüzdanları ne zamana kadar geçerli olacak?

Bu noktada iddia edildiği gibi mevcut kimliklerin 2018 ile birlikte tarih olacağını söylemek yanlıştır. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanlarının, kaybolmuş, tahribata uğramış ve kullanılmaz duruma gelmiş olması durumlarında mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanları, geçici kimlik belgeleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını teslim alınıncaya kadar geçerli olacaktır” ifadeleri kullanıldı. Bu açıklamaya göre tarih belirtilmese de, iddiaların yanlış olduğu da ortaya çıkmış oldu. Yani yeni kimlik kartınızı alana dek mevcut kimliğinizi kullanmaya devam edebileceksiniz.

Yine Siirt Valiliğinin ‘Kimlik kartları ile ilgili basın duyurusu 2017/178 başlıklı duyurusunda şöyle denildi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Nüfus kimlik kartlarının dağıtımının yılsonu itibarıyla sona ereceği ve kart bedelinin fahiş oranda artacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kimlik kartı bedelinin 2018 yılı itibarıyla “Değerli Kağıtlar” değerleme oranlarıyla güncelleneceği ve bu oranın asılsız haberlerde iddia edildiği gibi yüksek olmayacaktır.

Ülkemizde nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi hedeflenmektedir ancak mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın bu konuda daha sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir. Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber