hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ocak ayı önemli günler ve haftalar 2024: Ocak ayında resmi tatil var mı?

  Ocak ayı önemli günler ve haftalar 2024: Ocak ayında resmi tatil var mı
  expand

  Ocak ayının gelişiyle birlikte yeni ayın önemli günleri ve haftaları merak konusu oldu. Özellikle çalışanlar tarafından bu ayda resmi tatil var mı sorusu sorgulanıyor. İşte Ocak ayı önemli günler ve haftalar 2024...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her ayın kendine ait olan önemli günleri ve haftaları var. Ocak ayının gelmesiyle birlikte yeni ayla ilgili aramalar hız kazandı. 2024 Ocak ayı, birçok önemli gün ve haftayı içerecektir. Bu özel günler ve haftalar, toplumsal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra, bazı ulusal ve uluslararası öneme sahip günleri de kapsayacak. Örneğin, yılın ilk günü olan 1 Ocak, her yıl olduğu gibi yine yeni yıl kutlamaları ile başlayacak. Ay boyunca çeşitli tematik günler ve haftalar, farkındalık yaratma ve kutlama amacıyla çeşitli etkinliklere sahne olacak. İşte 31 gün sürecek olan Ocak ayının önemli günleri ve haftaları...

  OCAK AYINDA RESMİ TATİL VAR MI?

  Ocak ayında çalışanları yakından ilgilendiren resmi tatil 1 Ocak 2024'tür.

  OCAK AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR 2024

  1 Ocak- Yılbaşı

  Yeni yılın ilk günü 31 Aralık gecesinden itibaren kutlanır ve yılbaşı tatili ilan edilir.

  2 Ocak- Dünya Bilim Kurgu Günü

  Son yıllarda popülerleşen bilim kurgu hayranlarının 2012 yılından itibaren özenle kutladığı gün, aslında bilim kurgu yazarı Isaac Asimov'un doğum günüdür. Hayranlar bu özel günü genellikle bilim kurgu kitapları okuyarak ya da film maratonları yaparak değerlendirir.

  4 Ocak- Dünyanın Güneşe En Yakın Olduğu Gün

  Günberi olarak da bilinen Perihelyon adı verilen gün, güneşin dünyamız arasında en yakın konumda olduğu zamanı simgeler ve bu güne bilimsel olarak önem verilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4 Ocak- Spagetti Günü

  Dünyanın birçok yerinde kutlanan ve makarnanın en sevilen çeşidi olan spagetti, Türkiye'de de yoğun ilgi görüyor. Zengin malzemelerle çeşitlendirilen lezzet, dünya mutfaklarında da yer alıyor.

  4 Ocak- Braille Alfabesi Günü

  Görme engelleri tarafından kullanılan kabartma yazı, Braille alfabesinin mucidi Louis Braille'nin doğum gününde kutlanır. Özel güne, görme engellilerle ilgili konular hakkında farkındalık yaratmak adına önem verilir. Braille, bir yüzeyde dokunarak tanınan harfleri temsil etmek için girinti ve çıkıntılardan oluşan bir koddur.

  5 Ocak- Dünya Kuş Günü

  Dünyada kuşlarla ilgili kutlanan birden fazla özel gün bulunuyor. Çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan Dünya Kuş Günü, her yıl 5 Ocak tarihinde kutlanıyor. Bölgede 2 bağımsız kuruluş tarafından hayata geçirilen ve 2002'den beri kutlanmaya devam ediyor.

  Ocak ayının ilk pazar günü- Verem Haftası (Verem Eğitim ve Propaganda Haftası)

  1947 yılında kutlanmaya başlayan özel gün, her yıl ocak ayının ilk pazar gününden itibaren kutlanır. Verem Haftasının amacı, toplumun verem (tüberküloz) haftalığı ve hastalıkla mücadele kapsamında bilinçlendirilmesidir.

  Ocak ayının ikinci haftası- Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

  Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazasında görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşması dünyada büyük bir etki yaratır ve her yıl7-14 Ocak tarihleri arasında farkındalık oluşturan bu gün özenle kutlanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  8 Ocak- Baklava Deseni Günü

  Birçok tekstil ürünlerde motif olarak kullanılan baklava deseni, vintage bir duruşa eşlik ediyor. İkonların da sıklıkla kutlandığı bu desen, her yıl 8 Ocak tarihinde kutlanıyor ve önem veren birçok insan bu desende kıyafet giyinmeyi tercih ediyor.

  8 Ocak- Masanı Temizleme Günü

  Dünyada bazı günleri eğlenceli kılmak ve anmak için belirlenen birçok gün bulunuyor. Bunlardan biri de klasikleşen masa temizleme günü. Özellikle okullarda sınıf etkinliği şeklinde önem verilen günde, öğrencileri bilinçlendirmek amaçlanıyor.

  10 Ocak- Çalışan Gazeteciler Günü

  Gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasa'nın 10 Ocak 1961'de kabulüyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Günü, her yıl kutlanmaya devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  10 Ocak- İdareciler Günü

  Devlet ile millet arasında köprü vazifesi gören idareciler adına, 1978 yılında gerçekleşen genel kurulda 10 Ocak tarihinin İdareciler Günü ilan edilmesine karar verildi.

  10 Ocak- Bitter Çikolata Günü

  Her yıl özenle kutlanan gün çikolata bayramı olarak da anılıyor. Bitter, kakao ağacının tohumundan yapılan dünyanın en aktioksidan kaynaklarından biridir.

  Ocak ayının ikinci haftası- Enerji Tasarrufu Haftası

  Enerji tasarrufuna dair çeşitli bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı haftadır. İlkokul ve lise gibi eğitim kurumlarında bu haftaya dikkat farkındalık yaratmak adına etkinlikler düzenlenir.

  14 Ocak- Uluslararası Uçurtma Günü

  Dünyanın dört bir yanında adeta festival havasında kutlanan uçurtma günü, Türkiye'de de yoğun ilgi görmektedir.

  16 Ocak- Dünya Hijyen Günü

  Dünyada ilk kez 2011 yılında Türkiye'de kutlanmaya başlayan hijyen gününde, özellikle okullarda temizliğe dikkat çekmek adına birçok etkinlikler ve resimler yapılır.

  17 Ocak- Çocuk Mucitler Günü

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her yıl 17 Ocak tarihinde, 300 yıl önce ilk yüzme paletlerini 12 yaşında icat eden Benjamin Franklin'in doğum günü "Çocuk Mucitler Günü" olarak kutlanıyor.

  21 Ocak- Dünya Sarılma Günü

  İlk olarak 21 Ocak'ta ABD'de kutlanan bu gün, aile ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirmek için teşvik amacıyla kutlanıyor.

  22 Ocak- Yarıyıl Tatili (Sömestr) Başlangıcı

  21/27 Ocak- Osmanlı Haftası

  1999 senesinden itibaren Osmanlı Haftası olarak kabul edilen tarihlerde, Osmanlıya ait kültürel faaliyetle ve dönemdeki önemli insanların topluma anlatılması amacıyla kutlanır.

  23 Ocak- El Yazısı Günü

  1977 yılında Yazma Enstrüman Üreticileri Birliği, El Yazısı Gününü ilan etti. Amacı kalem ve kağıt tüketimini tanıtmak olan ve Amerika Birleşik Bildirgesi'ni imzalayan ilk kişi olan John Hancock'un doğum gününün anısına 23 Ocak'ı El Yazısı Günü olarak seçildi.

  26 Ocak- Dünya Gümrük Günü

  28 Ocak- Veri Koruma Günü

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow