Öğretmenler Günü ne zaman? 2019 yılı Öğretmenler Günü hangi tarihte?

Öğretmenler Günü ne zaman? 2019 yılı Öğretmenler Günü hangi tarihte?

2019 yılı Öğretmenler Günü için oldukça kısa bir süre kaldı. Dünyanın farklı ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanan Öğretmenler Günü kapsamında hazırlanan hediyeler ve mesajlar öğretmenlerle paylaşılıyor. Peki, Türkiye’de Öğretmenler Günü ne zaman kutlanıyor, 2019 yılında Öğretmenler Günü hangi tarihte?

Öğretmenler Günü’nün ne zaman kutlanacağı öğretmen olan eğitimci yakınlarına sürpriz hazırlamak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Ülkemizde kasım ayı içerisinde kutlanan Öğretmenler Günü dünyanın farklı ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanabiliyor.


ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?


Her yıl 24 Kasım’da kutlanan gün bu yıl pazar gününe denk gelecek. Eğitimci kişilerin gününü kutlamak isteyen kişiler çeşitli mesajlar veya hediyelerle bu günü değerlendirecekler.


ÖĞRETMENLER GÜNÜ TARİHİ


Öğretmenler Günü, öğretmen mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.


Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS