ÖSYM ALES sınav sonuçları açıklanıyor! Puan hesaplama - 2016

A A

11.05.2016 - 12:16 Son Güncelleme:

2016 ALES Sınavı soruları,cevapları ve ALES puan hesaplama gibi detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. Peki ÖSYM ALES Sınavı sonuçlarını ne zaman açıklayacak? ALES 2016 Sonuçlarına nerden ulaşılır. ALES Sınav sonuçları için haberimizde ki linke tıklayınız.. ÖSYM 2016 ALES Sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz haberimizde sizlerle olacak.

ÖSYM ALES sınav sonuçları açıklanıyor! Puan hesaplama - 2016

ALES 2016 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yapıldı. ALES  Sınav sonuçları 25 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak. Adaylar ÖSYM'nin resmi sitesinden sonuçlara erişebilecek. ALES sınavı 3 yıl geçerli olacak. 


ÖSYM tarafından düzenlenen İlkbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 8 Mayıs Pazar günü saat 9.30'da yapıldı. ALES sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu.

ALES 2016 SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ALES 2016 SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

ALES SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav sonuçları 25 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak.

ALES SINAVI YAPILDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa ve Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gerçekleştirilen ilkbahar dönemi sınavı, saat 9.30'da başladı ve 150 dakika sürdü.

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri), sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 testleri) yer aldı.

ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

Sınav sonucu alınan puanlar, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak. 

ALES'TE BAŞARI İÇİN KAÇ PUAN ALINMALIDIR?

•  Yüksek lisans ve doktora için başarı puanı en az 55 olarak belirtilmekle birlikte üniversiteden üniversiteye göre bu puan değişmektedir.

•  Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerektiği hükmü getirilmiştir

ALES SINAV SONUCU KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

•  Sınav sonucu 3 yıl geçerlidir