Son Dakika

Promil nedir? Promil sınırı kaç, nasıl hesaplanır? İşte detaylar…

Promil nedir? Promil sınırı kaç, nasıl hesaplanır? İşte detaylar…

Promil nedir? Promil sınırı kaç, nasıl hesaplanır? İşte detaylar…

Emniyet Genel Müdürlüğü alkollü araç kullanımının önüne geçmek adına sık sık denetimlerini gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Ancak bazı sürücüler bu kuralları hiçe sayarak alkol aldıktan sonra araç başına geçebiliyor. Bu noktada sürücünün alacağı cezayı sahip olduğu promil belirliyor. Peki, tam olarak promil nedir, sınırı kaç ve nasıl hesaplanır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Promil yasal sınırı EGM tarafından belirlenmiş ve sürücülere gerekli uyarılar yapılmıştı. Hiçbir sürücünün alkol kullandıktan sonra araç kullanmaması gerekirken bazı sürücüler hem kendi sağlıklarını tehlikeye atıyor hem de başkalarının sağlığını ve dolayısıyla yol güvenliğini tehlikeye sokuyorlar. Peki, böyle durumlarda sürücülerin promilleri nasıl tespit ediliyor?

PROMİL NEDİR?

Alınan alkolün 100 miligram kandaki oranını miligram olarak gösteren ölçü birimi promil olarak adlandırılıyor.

PROMİL SINIRI KAÇ?

Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde "yüzde elli alkollü olmak" diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

PROMİL NASIL HESAPLANIR?

Promil hesabında alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulur. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir. Ağırlığı hacme oranlamak matematiksel olarak çok mantıklı değilse de, karmaşık ve çok küçük sayılarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için tercih edilen bir ifade biçimidir. Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 !) görülür. İnsan vücudu yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkol bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı