Rahşan Ecevit aslen nereli? Rahşan Ecevit kimdir? İşte biyografisi

Rahşan Ecevit aslen nereli? Rahşan Ecevit kimdir? İşte biyografisi

Rahşan Ecevit 17 Ocak Cuma günü hayatını kaybetti. Üzücü haber sonrası Rahşan Ecevit ile ilgili merak edilen detaylar arasında ise memleketi, doğum tarihi ve biyografisi yer alıyor. Peki, Rahşan Ecevit aslen nereli ve kimdir? İşte, Rahşan Ecevit’in biyografisi…

Rahşan Ecevit ile ilgili detaylar vefat haberi sonrası gündemde en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Merak edilenler listesinin başında ise “Rahşan Ecevit aslen nereli?” ve “Rahşan Ecevit kimdir?” sorusunun cevabını araştırıyor. Merak edilen detayları haberimizde derledik. İşte, Rahşan Ecevit’in biyografisi…


RAHŞAN ECEVİT ASLEN NERELİ?


Rahşan Ecevit ASLEN Giresun Şebinkarhisarlıdır. Rahşan Ecevit’in ailesi Selanik’ten göç etmiş muhacir bir Türk ailesidir.


Bülent Ecevit'in başbakanlığı döneminde "Şebinkarahisar'ı Tekrar İl Yapma Komitesi" başkanlığı yapan iş adamı Hayri Bakıcı da Rahşan Ecevit'in Şebinkarahisar ile yakından ilgilendiğini, il olması için büyük çaba sarf ettiğini dile getirdi.


İl olan ve 1934 yılında ilçe yapılan Şebinkarahisar'ın tekrar il statüsüne kavuşturulması konusunda Rahşan Ecevit ile birçok kez görüştüklerini anlatan Bakıcı, şunları kaydetti:


"Heyet halinde sık sık ziyaret ederek önce Rahşan Hanımı ikna ettik. O da Bülent Bey'i ikna etti. Şebinkarahisar'ın il olması konusunda TBMM'ye önerge verdi ancak bu, gerçekleşmedi. Rahşan Hanım'ın, Şebinkarahisar'ın vilayetliği konusundaki kişisel çabalarını unutamayız. Her defasında 'Ben Şebinkarahisarlıyım' diyen ve ilçemiz için her konuda çaba sarf eden bir insandı."


RAHŞAN ECEVİT’İN BİYOGRAFİSİ


1923 yılında Bursa'da dünyaya gözlerini açtı Rahşan Ecevit. Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmiş bir ailenin çocuğuydu. Robert Koleji'nde okurken, Bülent Ecevit'le tanıştı. Genç Bülent, arkadaşlarıyla 1942 yılında bir oyun sahnelemek istemiş, oyunun dekorlarını yapma işini resim yeteneğiyle Rahşan Hanım üstlenmişti.


İkili 1946'da dünya evine girdi. Bu birliktelik Türk siyaset hayatına adeta damga vurdu. Rahşan Ecevit, Başbakan Ecevit'in siyaset yaşamındaki sağ kolu oldu. Bülent Ecevit'in hep yanındaydı. Hem eş hem de iyi bir danışmandı.


DSP'NİN KURUCU GENEL BAŞKANIYDI


Eşi Bülent Ecevit 12 Eylül darbesi sonrası diğer bütün partilerin ileri gelenleriyle birlikte 10 yıl siyaset yasaklıları kapsamına alınınca, Rahşan Ecevit Demokratik Sol Parti'yi kurdu. İlk genel başkanı oldu. 1987 yılında yapılan referandumla siyasal yasağı kaldırılınca DSP'nin başına Bülent Ecevit geçti.


EŞİ RAHATSIZLANDIĞINDA HEP YANINDAYDI


Eşi Bülent Ecevit, 1999'da DSP-MHP-ANAP koalisyonunda başbakanken Rahşan Ecevit en önemli siyasi figürlerden biriydi. Eşi 2002'de rahatsızlandığında, hakkında pek çok spekülasyon yapıldı. Ama o her zaman eşinin yanında durmaya devam etti.


CENAZE ARACININ PEŞİNDEN KİLOMETRELERCE YÜRÜDÜ


Kendisine şiirler yazan adamın vefatı sadece Rahşan Hanım için değil, ülke siyaseti için de büyük bir kayıptı. Hafızalarda 2006 yılında hayatını kaybeden eşi Bülent Ecevit'in cenazesindeki bu görüntü kaldı. 60 yıllık eşinin cenaze aracının peşinden kilometrelerce yürüdü.


Eşini kaybettikten siyasetten çekilmedi. 3 yıl sonra 2009 yılında kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den istifa etti. 17 Ocak 2010'da Demokratik Sol Halk Partisi'ni kurdu. Kurucusu olduğu partinin 2'nci genel başkanlığına seçildi.


22 Mayıs 2010'da 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katıldı. Tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS