Sevgililer Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Sevgililer Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Sevgililer Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor
expand

14 Şubat her yıl Sevgililer Günü olarak birçok çift tarafından kutlanmaya devam ediyor. Kış aylarının başlamasının ardından bu yıl 14 Şubat’ın hangi güne denk geldiği merak konusu oldu. Peki, 14 Şubat 2019 ne zaman?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

14 Şubat 2019 Sevgililer Günü her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da çiftler tarafından kutlanacak. 2019 yılında Perşembe gününe denk gelen Sevgililer Günü için birçok kişi sürpriz hazırlıklarına şimdiden başladı. Peki, 14 Şubat neden Sevgililer Günü olarak kutlanır?

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Bir ritüel olarak her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir. (Kaynak: hurriyet.com.tr)

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow