hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sevgililer Günü ne zaman, 2020 yılında hangi güne denk geliyor?

  Sevgililer Günü ne zaman, 2020 yılında hangi güne denk geliyor
  expand

  2020 Sevgililer Günü için oldukça kısa bir süre kaldı. Bu özel gün için plan yapmak isteyen çiftler Sevgililer Günü’nün hangi güne denk geldiğini araştırmayı sürdürüyor. Peki, bu yıl Sevgililer Günü ne zaman?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sevgililer Günü hediyeleri 2020 yılında hafta içerisine denk gelen bu özel gün öncesi birçok çift tarafından alınmaya başlandı. İşte Sevgililer Günü tarihi ile ilgili detaylar ve 2020 yılında denk geldiği tarihe ilişkin bilgiler…

  2020 SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN?

  Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü bu yıl da aynı tarihte kutlanacak ve cuma gününe denk gelecek.

  SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHİ

  Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da önemli bir yere sahipti. Bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

  15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin ve genç kızların isimleri yazılı kura ile bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  M.S. 469’da 469'da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda Aziz Valentine anısına kızların değil sadece azizlerin isimleri yazılıydı.

  Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en bilinen kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir.

  Efsaneye göre; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç erkeklerin evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu.

  Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'i hapse attı ve onu ölüme mahkum etti.

  Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat'ta idama götürülürken kıza "Senin Valentine'in" imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow