hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Unicorn nedir, ne demek? Unicorn şirket ne demek? Unicorn anlamı!

  Unicorn nedir, ne demek Unicorn şirket ne demek Unicorn anlamı
  expand

  Türkiye'de unicorn girişim olarak nitelendirilebilecek ikinci yatırım 'Getir' oldu. 2,6 milyar dolar olarak değerlenen Getir'den önce Peak Games 1,8 milyar dolar değerleme ile ilk unicorn olarak nitelendirildi. Peki, Unicorn nedir, ne demek? Unicorn şirket ne demek? İşte Unicorn anlamı!

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Getir" Türkiye'nin 2. 'unicorn'u oldu. Getir'in Kurucusu Nazım Salur, şirketin, 300 milyon dolarlık yatırımla 2.6 milyar dolar değerlemeye ulaştığını açıkladı. Getir’in unicorn şirket olarak değerlendirilmesinden sonra bu kelimenin anlamı merak edilmeye başladı.

  Unicorn nedir, ne demek?

  Unicorn, Türkçe manasıyla tek boynuzlu at anlamına gelmektedir. Mitolojide, saf ve masum olduğuna, kanı içildiğinde kişiyi ölümsüz kıldığına, bu nedenle öldürmenin lanet getireceğine inanılan efsanevi bir hayvan olduğu söylenmektedir. Latince ismi olan Unicorn; "bir-tek" anlamına gelen uni- ve boynuz anlamına gelen cornus sözcüklerinden türemiştir (Türkçe karşılığı Tekboynuz'dur). Yine bir efsaneye göre, sadece bakire kızların yanına yaklaşır ve bu şekilde yakalanabilir.

  Unicorn şirket ne demek?

  Unicorn, girişimcilik dünyasında da kullanılan bir tabirdir. Unicorn girişim olabilmek için en az bir milyar dolar değerlemeye ulaşmak gerekmektedir. 10 milyar dolar seviyesine ulaşan girişimler ise 'Deacorn' olarak ifade edilmektedir. Türkiye'de unicorn girişim olarak nitelendirilebilecek ikinci yatırım ise 'Getir' olmuştur. 2,6 milyar dolar olarak değerlenen Getir'den önce Peak Games 1,8 milyar dolar değerleme ile ilk unicorn olarak nitelendirilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow