Son dakika güncel haberleri kaçırma
SON DAKİKA CANLI YAYIN

türkiye haberleri

Galatasaray Üniversitesi'nin yanan binası 5 yıl sonra restore ediliyor

05.01.2018 - 06:03 | Son Güncelleme:

5 yıl önce yanan Galatasaray Üniversitesi'nin 147 yıllık binası kapsamlı bir restorasyona alınıyor. Yangından 3 yıl sonra tamamlanan çatı restorasyonunun ardından kaderine terk edilen bina için 7.6 milyon lira harcanacak.

Galatasaray Üniversitesi’nin 5 yıl önce yanan 147 yıllık tarihi binası, aradan geçen zamanın ardından kapsamlı bir restorasyona alınıyor. Beşiktaş Ortaköy’de bulunan ve 1992 yılından bu yana Galatasaray Üniversitesi’nin kullanımında olan İbrahim Tevfik Efendi Sahil Sarayı’nın çatısı, 22 Ocak 2013’te geçirdiği yangında tamamen yanmıştı. Yangın, 3’üncü kattaki öğretim görevlilerinin kullandığı odada başlamış, ardından çatıya, sonra da kampustaki diğer fakültelere sıçramıştı. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, çatısında çökme meydana gelen bina kullanılamaz hale gelmişti. Çok sayıda tarihi eser ve kitap da yangında kül olmuştu. Büyük hasar gören kagir ve ahşap yapının enkazı, yangının ardından yaklaşık 3 yıl sonra tamamlanan çatı restorasyonuna kadar hiçbir tedbir alınmaksızın kaderine terk edilmişti.


İşte yangın sonrası Galatasaray Üniversitesi...


Çatıyı üstlenen şirket yapacak


GSÜ’nün, 30 Kasım 2017 tarihinde açtığı “GSÜ Ortaköy Yerleşkesi İbrahim Tevfik Efendi Sahil Sarayı Güçlendirme, Sıva, Ahşap ve Muhtelif Restorasyon Uygulama İşleri” ihalesi, geçen ay sonuçlandı. 6 geçerli teklifin verildiği ihaleyi, 7 milyon 625 bin 944 TL’ye daha önce çatı ihalesini kazanan Güryapı Restorasyon Taaahhüt ve Ticaret A.Ş. aldı. GSÜ ile Güryapı arasında 18 Aralık 2017 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre, sarayın restorasyonunun 15 Ekim 2018’e kadar tamamlanması gerekiyor.

öne çıkan haberler

İlgili Haberler

Son dakika... Putin, Biden'ı neden tebrik etmediğini açıkladı | Video

Merkel: Türkiye adil davranılmadığını hissediyor | Video

Son dakika: G20 Zirvesi sona erdi! İşte çıkan kararlar... | Video