Tüm Burç Tarihleri: Hangi Burç Hangi Aya Denk Geliyor?

Tüm Burç Tarihleri: Hangi Burç Hangi Aya Denk Geliyor?

Tüm Burç Tarihleri: Hangi Burç Hangi Aya Denk Geliyor?

Astrolojinin merkezinde yer alan burçlar sahip oldukları özellikler ile insanların yaşamında rehberlik görevini üstleniyor. Bu görevi yerine getirirken bir yandan da kişilerin kendilerine dair farkındalıklarını sağlıyor. Birbirinden farklı ad, sembol ve içerikler ile miladi takvimde her bir aya karşılık gelen on iki adet burç bulunmaktadır. Bu burçlar sırasıyla koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova ve balık burçları.

Tüm Burç Tarihleri: Hangi Burç Hangi Aya Denk Geliyor?

Tüm burçların tarihleri ve denk geldikleri aylar sırası ile şöyle:

- Koç Burcu (21 Mart- 20 Nisan)
- Boğa Burcu (21 Nisan- 20 Mayıs)
- İkizler Burcu (21 Mayıs- 21 Haziran)
- Yengeç Burcu (22 Haziran- 22 Temmuz)
- Aslan Burcu (23 Temmuz- 22 Ağustos)
- Başak Burcu (23 Ağustos- 22 Eylül)
- Terazi Burcu (23 Eylül- 23 Ekim)
- Akrep Burcu (24 Ekim- 22 Kasım)
- Yay Burcu (23 Kasım- 21 Aralık)
- Oğlak Burcu (22 Aralık- 20 Ocak)
- Kova Burcu (21 Ocak- 18 Şubat)
- Balık Burcu (20 Şubat- 20 Mart)

Koç Burcu Tarihi ve Özellikleri

Ateş grubunun en önemli burçlarından biri koç burcu. İlk burç grubunda yer alan koç burcu atılgan, girişimci ve cesur karakter yapıları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Koç burcuna girenler, 21 Mart- 20 Nisan aralığında doğanlardan oluşuyor. Sabırsız tabiatlarıyla zaman zaman hatalara yapsalar da burç tarihleri göz önüne alındığında yönetici gezegenleri Mars olmasına bağlı olarak savaşçı bir yapıya haizdirler. Onların yaşam felsefesi heyecanlı, tutku dolu ve cinselliğin ön planda olduğu bir hayatı kapsar.

Boğa Burcu Tarihi ve Özellikleri

Boğa burcu, toprak grubuna mensup olup 21 Nisan- 20 Mayıs tarihleri arasında doğanları ifade eder. Zenginlerin burcu olarak bilinen boğa burcu insanları, paraya olan düşkünlükleri ile tanınırlar. Bilindiği üzere burçların tarihleri, kişisel özellikler üzerinde gezegenlerin etkilerinin farklı biçimlerde görülmesine neden olmaktadır. Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs. Venüs güzellik, sanat ve sevgiyi simgeler. Boğa burcu olan kişilerin ilgi alanları ve istekleri yönetici gezegenlerinin etkileri ile şekillenmektedir.

İkizler Burcu Tarihi ve Özellikleri

Bu burcun tarih aralığı 21 Mayıs ile 21 Hazirandır. İkizler burcu, hava grubuna mensuptur. Pratik ve keskin zekası, hareketli ve neşeli kişilik yapısı ile farklı bir enerjiyi çevrelerine yayarlar. Ruh durumlarındaki dalgalanmalar bazen anlaşılamamalarına sebep olsa da genellikle pozitif bir yapıları vardır. Yönetici gezegenleri Merkür'dür. Canlılık ve zekasının kaynağını da bu özel gezegen sunmaktadır.

Yengeç Burcu Tarihi ve Özellikleri

Burçlar ve tarihleri bakımından 22 Haziran-22 Temmuz tarihlerinde dünyaya gelen kişilerdir. Yengeç burcu olan kişiler yumuşak başlı, merhametli, iyi niyetli bazen melankolik kişilerdir. Aşırı dikkatsiz ve zaman zaman sakar olmaları olumsuz özellikleri arasındadır. En evcimen burçlar arasında gösterilirler. Yönetici gezegenleri Ay'dır. Ay'ın değişken yapısı, yengeçlerin ruhi hallerinde dalgalanmalara yol açmaktadır.

Aslan Burcu Tarihi ve Özellikleri

Burç tarihleri sıralaması 23 Temmuz-22 Ağustos olarak kabul edilir. Aslan burcunun yönetici gezegeni Güneş olup ateş grubunun en güçlü burçları arasında yer alırlar. Liderlik vasıfları ile bulundukları ortamda hemen fark edilirler. İş yaşamında yüksek makamlarda Aslan burçlarına sıklıkla rastlanmaktadır. Merhametli ve adaletli yapıları, beğenilen kişilik özellikleridir.

Başak Burcu Tarihi ve Özellikleri

Burçlar dünyasının en titiz burçlarından biri olan Başak burcu, 23 Ağustos- 22 Eylül tarihleri arasında doğanları kapsamına alır. Toprak grubuna mensuptur. Titizliği yanında disiplinli yapısı ile de bulunduğu her ortamda kendini belli eder. Mükemmellik onlar için oldukça önemlidir. Hayatlarının her alanında en ince noktalara kadar takılarak ilerlerler. Yaşamlarında öncelik sırası her zaman iş hayatıdır. Başarı ve yükselmeyi hedef alırlar. Yönetici gezegeni Merkür'dür. Kafasın kullanma yetisini, çalışma yöntemlerini ve fiziksel, ruhsal yapısını bu özel gezegen etkilemektedir.

Terazi Burcu Tarihi ve Özellikleri

23 Eylül- 22 Ekim tarihleri arasında dünyaya gelenler bu renkli burcun bir üyesi olmaktadır. Güzellik ve lüksten hoşlanırlar. Dengeli olma önemli özellikleri arasında göze çarpmaktadır. Yer aldıkları sosyal ortamlarda kısa zamanda gözleri üzerlerine çekerler ve neşeli yapıları ile aranılan kişiler arasına girerler. Entelektüel kişilerdir. Hoş sohbetleri ile sevilirler.

Akrep Burcu Tarihi ve Özellikleri

Su grubunun en acımasız ve korkulan burçları arasında gösterilirler. Akrep burcunun tarihleri ise 24 Ekim- 22 Kasımdır. İnatçılıkları ve intikam alma duyguları son derece yüksektir. Yönetici gezegenleri Mars-Plüton'dur. Kazançlar, evlilik, para, cinsellik, ölüm, bilinçaltı gibi hususları etkiler.

Yay Burcu Tarihi ve Özellikleri

Yay Burcu mensupları 23 Kasım- 21 Aralık tarihleri arasında doğanlardır. Yay burçları, son derece iyiliksever, insancıl, adil ve gezmeyi seven insanlardır. Dobra yapıları sebebi ile bazen kırıcı olsalar da dürüst karakterleri çevreleri tarafından sevilen ve sayılan kişilerdir. Yönetmekten hoşlanırlar. Yönetici gezegenleri Jüpiter'dir. Ruhi durumlarını, öğrenimlerini, yolculuklarını, kanuni işlerini, düşleri ve uzak ülkelerdeki halleri üzerinde etkilidir.

Oğlak Burcu Tarihi ve Özellikleri

22 Aralık- 20 Ocak tarihleri Oğlak burcuna işaret etmektedir. Toprak grubunun güçlü kişilik yapıları ile ilgi gören burcudur. Kararlı bir duruş sergilerler. Yüksek hedefler tam onlara göredir. Zirveye ulaşmayı hedefleyen Oğlak burçları, orda kalıcı olmayı da aynı şekilde ister. Çok meraklı yanları ise pek sevilmemektedir. Yönetici gezegenleri ise zorlayıcı bir gezegen olarak tanımlanan Satürn'dür. Dersler vermeyi seven Satürn kariyerlerini, politik yaşamlarını, özelliklerini, yaşamdaki uğraşlarını ve iniş-çıkışlarını etkiler.

Kova Burcu Tarihi ve Özellikleri

Kova burcunun tarihi 21 Ocak- 18 Şubat aralığıdır. Mantığı ile hareket eden Kovalar, karakter yapıları ile beğenilen insanlardır. Hava grubuna dahildirler. Her koşulda sağ duyulu, insancıl hareket edebilen karakter özellikleri ve tabiatları ile takdir edilirler. Özgürlüklerine düşkündürler. Kısıtlanmaktan hoşlanmazlar. Paraya düşkün değillerdir. Yönetici gezegeni Uranüs'tür. Hayallerini, dostluklarını, zihinsel özgürlüklerini, sosyal değerlerini ve isteklerini etkiler.

Balık Burcu Tarihi ve Özellikleri

Balık burcu, en romantik ve duygusal burçlar arasında gösterilir. Bu burç, 20 Şubat- 20 Mart tarih aralıklarını sembolize eder. Yönetici gezegeni Neptün ile Jüpiter. Balık burcu, Zodyak'ın 12.evinde bulunmaktadır. Su grubunun en iyi empati kurabilen burçları olarak bilinirler. Anlık olarak duygu durumları değişebilir. Canlı ve neşeli iken bir süre sonra ağlayan mutsuz bir balık ile karşılaşılabilir.