Stephen Hawking’in bilime katkıları

  1. Bilim-Teknoloji
Stephen Hawking’in bilime katkıları

76 yaşında hayata gözlerini yuman, ALS hastalığıyla 43 yıl yaşayan, kara delik üzerine dair çalışmalarında çığır açan Stephen Hawking’in bilime katkıları ve çalışmaları… 14 Mart Pi gününde ölen Hawking’in 76 yıllık hayatı boyunca yaptığı ‘tekillikler çalışması, kara delik, Hawking radyasyonu, kozmik enflasyon teorileri’ çalışmaları…Stephen Hawking, 14 Mart 2018 tarihinde hayata gözlerini yumdu, öldüğü gün Matematik dünyasında önemli bir yere sahip olan Pi günü olması dikkat çekti. ALS hastalığıyla mücadele eden ünlü bilim adamı bu zamana kadar hangi çalışmalar yaptı?
Roger Penrose ile birlikte, tekillikler üzerinde çığır açan bir çalışma yaptı. Yerçekimsel tekillik, sonsuz küçük bir alanda sonsuz kütle içeren tek boyutlu bir noktadır. Tekillik içinde, yerçekimi sonsuz, uzay-zaman eğrileri sonsuza dek ve bildiğimiz gibi fizik yasaları varlığını sürdürür. İngiliz matematikçi fizikçi Roger Penrose'la birlikte, Stephen Hawking, varoluşlarını kanıtlayan ve evrenin tekillik olarak başlamış olabileceği teorisini ortaya koyan tekilliklere dair yol gösterici çalışmalar yaptı.
Hawking kara delik mekaniğinin dört kanunu keşfetti. James Bardeen ve Brandon Carter ile Stephen Hawking kara delik mekaniğinin dört kanunu keşfetti. Bu yasalar kara deliklerin, termodinamik yasalarına benzediğine ve benzediğine inanılan fiziksel özelliklerdir. Ocak 1971'de, “Kara Delikler” başlıklı deneyi prestijli Gravity Research Foundation Ödülü'nü kazandı.
En önemli teorisi, kara deliklerin Hawking radyasyonu yayması iddiası oldu. Önceleri fizikçiler hiçbir şeyin karadelikten kaçamayacağını inanıyordu. 1974'te Stephen Hawking kara deliklerin radyasyon yaydığını ve enerjilerini tüketip buharlaşıncaya kadar devam edebileceğini gösterdi. Stephen’ın Hawking radyasyonu olarak bilinen şeyin tahmin edilmesi başlangıçta bir tartışma yarattı, ancak daha ileri araştırmalar teorik fizikte önemli bir atılım olarak değerlendirildi.
Kozmik enflasyon teorisine katkıda bulundu. Alan Guth tarafından 1980'de tanıtılan kozmik enflasyon, Big Bang'den sonra evrenin daha yavaş genişleme sürecine geçmeden önce üssel olarak genişlediğini öne süren fiziksel kozmolojide bir teoridir. Şimdi yaygın olarak kabul edilmektedir. Stephen Hawking, kozmik enflasyon sırasında yaratılan kuantum dalgalanmalarını hesaplayan ve evrendeki galaksilerin yayılmasına nasıl yol açabileceklerini gösteren ilklerden biriydi.
James Hartle ile birlikte, evrenin başlangıç durumu için önemli bir model önerdi. James Hartle ile birlikte, Stephen Hawking 1983'te Hartle-Hawking devleti olarak bilinen bir model yayınladı. Zamanın Big Bang'den önce var olmadığını ve dolayısıyla evrenin başlangıcı kavramının anlamsız olduğunu öne sürdü. Hartle – Hawking devlet evreninin, zaman veya mekânda başlangıç sınırları bulunmadığı için bir başlangıcı yoktur. Evrenin başlangıçtaki en önemli teorilerinden biri olmaya devam etmektedir.
Thomas Hertog ile “yukarıdan aşağı kozmoloji” teorisi önermiştir. 2006 yılında Stephen Hawking, CERN'den Thomas Hertog ile birlikte “yukarıdan aşağı kozmoloji” teorisini önermiştir. Evrenin tek bir başlangıç durumu olmadığını, ancak birçok olası başlangıç koşulunun üstesinden gelmesini önermiştir. Böylece, evrenin başlangıcındaki başlangıç koşullarını bilmediğimizden, aşağıdan yukarıya bir modele sahip olamayız. Bu, evrenin son durumunu bildiğimiz için sadece yukarıdan aşağıya bir yaklaşım olasılığını ortadan kaldırıyor - şu an içinde olduğumuz. Teori, iyi bilinen dizgi teorisine uygun olarak popüler hale geldi.
Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabını yayımlattı. 1988'de Hawking’in “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı yayınlandı. İçinde büyük patlama, kara delikler ve ışık konileri de dahil olmak üzere kozmolojideki bir dizi konuyu açıklıyor. Kitap, fikirlerini açıkça ortalama bir okuyucuya ifade etmek için teknik olmayan bir dilde yazılmıştır. Zamanın Kısa Tarihi en çok satan ve 20 yılda 10 milyondan fazla kopya sattı. Rekor kıran 237 hafta boyunca İngiliz Sunday Times'ın en çok satanlar listesinde yer aldı. Ayrıca Hawking’in uluslararası ünü ve medyası onu “Evrenin Efendisi” olarak nitelendirdi.
RAS'ın altın madalyası dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. 1974'te, Hawking radyasyonunun duyurulmasından birkaç hafta sonra, Stephan Hawking, Londra Kraliyet Cemiyeti'ne seçilecek en gençlerden biri oldu. 1982'de Kraliçe tarafından Britanya İmparatorluğu Emri'nin (CBE) Komutanı olarak görevlendirildi. 1985'te Kraliyet Astronomi Derneği'nin (RAS) Altın Madalyası, RAS tarafından verilen en yüksek ödül verildi. 1987'de fizik enstitüsüne yaptığı olağanüstü katkılarından ötürü Fizik Enstitüsü tarafından Paul Dirac Madalyası verildi. 1988'de Hawking ve Penrose'a İsrail'de verilen prestijli bir uluslararası ödül olan Kurt Ödülü verildi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS