Android Oreo'yla gelen yeni özellikler

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Teknoloji
Android Oreo'yla gelen yeni özellikler

Google'ın yeni işletim sistemi adının Android Oreo olduğu açıklandı. Oreo'nun özellikleri de ortaya çıkarken güncelleme için dağıtım başladı.Google yaptığı tanıtımla Android Oreo'yu duyururken güncellemelerin de yakında geleceğini söylemiş, ancak tam bir tarih vermemişti.
Bu belirsizlik, bazı kullanıcıların güncellemeyi almasıyla ortadan kalktı.
Android Authority, bazı takım üyelerinin Android 8 güncellemesini almaya başladıklarını söylüyor. Site, sayısı az da olsa bazı üyelerinin yükleme sırasında sorun yaşadığını da belirtiyor.
Güncelleme ilk bakışta geliştirici önizleme sürümlerinden çok farklı görünmüyor ancak derinlerdeki farklar, yapacağımız incelemelerle ortaya çıkacak. Dağıtım şimdilik sadece Pixel ve Nexus'lara yapılıyor.
OTA güncellemesinin Google marka cihazınıza gelmesini beklemek istemiyorsanız, fabrika imajını da indirebilirsiniz.
"Ticari" fabrika imaj dosyaları sayfaları Android Nougat'ta kalsa da, Android'in geliştirici sayfasındaki imaj dosyaları, final sürüme yükseltilmiş görünüyor.
Dolayısıyla bunlar muhtemelen gerçekten final sürüme ait dosyalar. (Chip Online)
Picture in Picture (PiP) Modu
Android 8 Oreo ile gelen yenilikler ise şöyle:

iPad'de ve bazı üçüncü parti launcher'larda zaten bulunan bu işlev, destekleyen uygulamaların bir başka uygulamanın üzerinde görünebilmesine izin veriyor. Büyük bir yenilik olmasa da, özellikle YouTube gibi uygulamalarda ekranı bölmeye göre daha rahat bir deneyim sunacağı açık.
Daha hızlı açılış
Açılış sürelerinin genellikle donanımla ilgili olduğu düşünülse de Google, Android Oreo'nun açılış süresinde ve uygulamaların hızında optimizasyonlar yaptığını söylüyor.
Kısıtlı Arka Plan Etkinlikleri
10 / 13
Android Oreo'yla gelen yeni özellikler
Bu pil tasarrufu işlevi, arka planda çalışan uygulamaların önem seviyesini düşürüyor. Yani pilinizin Android Nougat'a kıyasla daha uzun dayanmasını bekleyebilirsiniz.
Uyarlamalı Simgeler
11 / 13
Android Oreo'yla gelen yeni özellikler
Google, uygulamalar arasındaki görsel stili tutarlı hale getirmek için kurallarını biraz daha sıkılaştırdı. Yeni uygulama simgeleri, etkileşime göre hareket edebilecek
Güçlü Ses Performansı
12 / 13
Android Oreo'yla gelen yeni özellikler
Android O, LDAC ve Sony'nin yüksek kaliteli Bluetooth ses codec'ini destekliyor. Geliştirici seçeneklerinde sesle ilgili birçok ince ayar yapabildiğimizi zaten görüyoruz ve gelecekte daha çok ayarın sunulmasını da bekleyebiliriz.
Yeni yüz simgeleri
13 / 13
Android Oreo'yla gelen yeni özellikler
Android Oreo ile birlikte Google, şekerleme şeklindeki yüz simgelerini sonunda terk ediyor ve yerine daha yuvarlak yeni simgeleri koyuyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS