Hala Tartışılıyor: eSpor Gerçek Spor mu?

Dünya yeni bir sporun varlığını kabul etmeye başladı. Biz ise henüz yeni yeni bu eğlencenin ucundan tutmaya başladık. İlk oyun konsolu 1972 yılında satışa çıktı, bilgisayar oyunları 80’li yıllarda hayatımıza girmeye başladı. Oyunlar dünyamızı değiştirmeye başladı. 2000’ler ise yeni bir kültürün oluşmasına tanıklık etti: eSpor.eSpor nedir ne değildir? 
1 / 6
Türkiye’de ise 2010’dan sonra profesyonel eSpor kulüpleri kurulmaya başlandı. Beşiktaş’ın da katılımıyla büyük kulüplerin işin içine girmesi, herkesin gözünü bu alana çevirdi. Çünkü eSpor bilinmeyen ve desteklenmeyen bir yapıydı. Özellikle aileler çocuklarının ne yaptığını bilmiyordu. Ama artık bir spor olarak kabul edilmesi, aileleri de cezbedecek duruma getirdi.

Profesyonel eSpor kulüpleri ne yapar? 
2 / 6
En çok ilgi gören LOL oyunu oldu. 2017’de Fenerbahçe Ülker Arena’da yapılan final karşılaşması, binlerce kişi tarafından izlendi. 1907 Fenerbahçe takımının kazandığı final maçı, harika bir etkinliğe sahne oldu.  

İşte 2017 LOL Final karşılaşması
3 / 6
Genellikle 15-25 yaş arası gençlerin çoğunlukla olduğu ve yoğun bir antrenman takvimi olan zor bir spor. Dışarıdan kolay gibi görünse de, günlük 16 saatlere varan çalışmalar yapılıyor. Gençler turnuvalara hazırlanmak için kamplara katılıyor.  

Profesyonel oyuncuların ağzından eSpor 
4 / 6
Oyuncular için özel evler de mevcut. Gaming House olarak adlandırılan evlerde 24 saat kesintisiz oyun yaşamı devam ediyor. Profesyonel eEsporcuların kendini geliştirmesi için harika imkânlar bulunuyor. Saatlerce idman yapan sporcular, turnuva bitene kadar her şeylerini paylaşıyorlar. eSporun profesyonel seviyeye gelmesi ile aileler de güvenle çocuklarını emanet ediyor. 

Gaming House’da bir turnuva nasıl geçiyor? 
5 / 6
eSpor burada kalmayacak gibi duruyor. Yatırımlar artıyor, katılımcılar artıyor ve ilgi her geçen gün katlanarak artıyor. 2018’in hazırlıkları şimdiden başlamış durumda. Bakalım, eSpor bizlere ne getirecek? 

Royal Bandits LOL Takımı’nın 2018 kadrosu
6 / 6
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS