hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  10 yıl sonra Ürdün Kralı Abdullah ile Beşar Esad arasında ilk telefon

  10 yıl sonra Ürdün Kralı Abdullah ile Beşar Esad arasında ilk telefon
  expand

  Ürdün Kralı II. Abdullah ile Beşar Esad ile iç savaştan bu yana ilk kez bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ürdün kraliyet sarayından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada liderlerin iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirme yollarını ele aldıkları belirtildi.

  Açıklamaya göre Kral Abdullah Esad'a "kuzey komşusunun toprak bütünlüğü ile 'istikrar ve egemenliği' koruma çabalarını desteklediğini bildirdi.

  Kral, Suriye'de 2011 yılında başlayan demokrasi yanlısı barışçıl protestolara Esad rejiminin engelleme girişimleri üzerine Beşar Esad'a görevi bırakması çağrısında bulunmuş ve ülkesi Esad rejiminin yıkılması için mücadele veren Batılı ve Arap güçlere silah temini için bir kanal haline gelmişti.

  Ürdün Suriye ile ilişkileri normalleştirmek için hızlı adımlar atıyor

  Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nin sadık müttefiki Ürdün son aylarda Suriye ile olan bağları normalleştirmek için hızlı adımlar atıyor.

  Yaklaşık iki hafta önce Ürdün karşılıklı sınır güvenliğinde işbirliği yapmak üzere Suriye savunma bakanını ağırladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amman yönetimi geçen hafta da iki ülke arasındaki Cabir sınır kapısının yatırım ve ticareti arttırmak amacıyla yeniden açılması kararı aldı.

  Ayrıca ulusal havayolu şirketi Royal Jordanian tarafından çatışmaların başlamasından hemen sonra askıya alınan Suriye'ye doğrudan uçuşların yeniden başlayacağını duyurdu.

  İki lider arasındaki bu telefon görüşmesi iç savaşta Suriye içinde Esad'ı iktidardan düşürme arayışındaki Batı destekli ana muhalifleri destekleyen Ürdün ile Esad rejimi arasındaki bağların normalleştirilmesinde yeni bir adım olarak değerlendirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow