hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  16 yıllık firar son buldu: İtalyan mafya üyesi, pizza şefi çıktı

  16 yıllık firar son buldu: İtalyan mafya üyesi, pizza şefi çıktı
  expand

  İtalya'da iki kişiyi öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve mafya üyesi olduğu iddia edilen Edgardo Greco, firarda geçen 16 yılın ardından Fransa'da yakalandı. İtalyan basını Greco'nun, Puglia'dan bir suçlunun kimliği olan Paolo Dimitri adıyla Saint-Etienne'deki bir pizzacıda çalıştığını kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Interpol, dünyanın en güçlü mafya yapılanmalarından 'Ndrangheta'nın üyesi' 63 yaşındaki Greco'nun Saint-Etienne'de tutuklandığını duyurdu.

  Greco, Ocak 1991'de işlediği iki cinayet ve Temmuz 1991'deki bir cinayete teşebbüs suçundan müebbet hapis cezasına mahkum edilmişti.

  İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, "Devletin organize suçun her türüne karşı güçlü eylemi kararlılıkla devam edecektir." dedi.

  Euronews Türkçe'de yer alan habere göre Piantedosi, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Kolluk kuvvetlerinin faaliyetleri durmaksızın devam etmekte, İtalya'da ve yurtdışında vatandaşların güvenliğini korumak için her gün sessizce çalışıyor." şeklinde yazdı.

  Greco, Ndrangheta'ya karşı Interpol işbirliği projesi 'I-Can' sayesinde İtalyan jandarması tarafından sağlanan bilgilerle Fransız polisi tarafından yakalandı.

  SAHTE KİMLİKLE PİZZACIDA ÇALIŞIYORDU

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalyan haber ajansı AGI, Greco'nun, Puglia'dan bir suçlunun kimliği olan Paolo Dimitri adıyla Saint-Etienne'deki bir pizzacıda çalıştığını kaydetti.

  Greco'nun yaşadığı Cosenza şehrinin en önemli klanı olan Perna-Pranno'nun bir üyesi olduğu belirtiliyor.

  "DEMİR ÇUBUKLARLA DÖVEREK ÖLDÜRDÜLER"

  İtalyan jandarması tarafından yapılan açıklamada, "Cosenza'daki klanlar arasında daha fazla özerklik ve itibar isteyen Stefano ve Giuseppe B. kardeşler, 5 Ocak 1991 tarihli pusuda öldü ve bu olaydan Greco'nun sorumlu olduğu düşünülüyor." denildi.

  Açıklamada kurbanların "bir balık deposunda demir çubuklarla öldürüldükleri ve cesetlerinin ortadan kaybolduğu" kaydedildi.

  İtalya'nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro, 30 yıl kaçtıktan sonra geçtiğimiz ay Sicilya'nın Palermo kentinde yakalanmıştı.

  (Haber fotoğraf: Interpol)

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow