22. Kış Olimpiyatları Pekin'de başlıyor! Ana gündem 'suni kar'...

22. Kış Olimpiyatları Pekin'de başlıyor! Ana gündem 'suni kar'...

22. Kış Olimpiyatları Pekin'de başlıyor! Ana gündem 'suni kar'...

Kış olimpiyatlarının 22.'si, bugün Pekin'de resmi olarak başlıyor. Ayın ikisinde bazı branşlardaki elemelerle gayri resmi olarak başlayan 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, bugün Pekin Ulusal Stadyumu’nda saat 15.00’te görkemli bir törenle resmi olarak start alacak. Oyunlara toplam 91 ülke katılacak. Toplam 15 branşta madalyalar dağıtılacak. 20 Şubat’ta bitecek organizasyonun en önemli özelliği kullanılan karların çoğunun suni olması.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kış olimpiyatlarının 22.’si, bugün Çin’in başkenti Pekin’de başlıyor... Bazı branşlarda elemeler 2 Şubat’ta başlarken resmi açılış töreni bugün gerçekleşecek. 2008 Pekin Yaz Olimpiyat Oyunları’ndaki unutulmaz açılış seremonisini de tasarlayan Film yönetmeni Zhang Yimou bugün Pekin Ulusal Stadyumu’ndaki açılışın da koreografisinin sahibi olacak. Pekin, hem yaz hem kış olimpiyatı düzenleyen ilk şehir olarak da tarihe geçecek.

KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI 2022 HANGİ KANALDA?

90 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcunun 4-20 Şubat tarihleri arasında mücadele edeceği kış olimpiyatları, D-Smart, TRT Spor, TRT Spor Yıldız ve trtspor.com.tr’den canlı yayınla sporseverlerle buluşacak. Spor dalında 7 sporcumuzun Türkiye’yi temsil edeceği organizasyon D -Smart’ın 75. kanalında yayın yapan Eurosport ile 76. kanalında ekranlara gelen Eurosport 2 kanallarında daizleyicilerle buluşacak.

OYUNLAR TOPLAM 18 GÜN SÜRECEK

Bazı müsabakaların Pekin’e ek olarak Yanqing ve Chongli’de yapılacağı oyunlara toplam 91 ülke katılacak. Toplam 15 branşta yapılacak ve 20 Şubat’ta sona erecek olan oyunlar için Çin 3.9 milyar dolar harcadı ki bu 2008’deki yaz oyunları için harcanan 43 milyar doların yaklaşık 10’da 1’i kadar... Kış olimpiyat oyunlarında daha önce hiç madalya kazanamayan Türkiye, Pekin’e 6’sı kayak 1’i patende olmak üzere 7 sporcuyla gidecek. 1936’dan bu yana sadece üç kış olimpiyatı (1952, 1972, 1980) kaçıran Türki ye, bir önceki Sochi Olimpiyatları’nda 6 sporcuyla temsil edilmişti.

KAR DEĞİL KURŞUN GEÇİRMEZ BUZ!

Oyunlar, Çin’in en kuru bölgelerinden biri olan Pekin’de yapılırken karların çoğunun yapay olması sporcular tarafından hoş karşılanmıyor. ABD’li snowboard sporcusu Jamie Anderson bu yapay kara ‘kurşun geçirmez buz’ olarak nitelendirirken “Karın çoğu yapay ve bu hiç de ideal bir şey değil, kesinlikle üzerine düşmek istemezsiniz” dedi. Nitekim dün Japon Snowboard sporcusu Rina Yoshika antrenman sırasında çok kötü bir şekilde düşüp sakatlandı ve hastanelik oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

10 ÜLKEDEN DİPLOMATİK BOYKOT

Ev sahibi Çin, oyunların doğaya olumsuz etkisi, sansür, casusluk, Covid 19, sporu propaganda aracı olarak kullanma, insan hakları ihlalleri ve Uygur Türkleri’ne yönelik baskılar nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Bu nedenle 10 ülke oyunlara diplomatik boykot uyguladı.

COVID'E SIFIR TOLERANS

Covid 19 pandemisinin dünyaya yayıldığı Çin, oyunlar öncesinde ziyaretçilerde oluşan endişeyi gidermek için çok sıkı önlemler alıyor.

Olimpiyat kafilelerin hepsi charter uçuşlarla Pekin'e varırken kişisel koruyucu ekipman giyen personeller tarafından karşılanıyor. 'Sıfır tolerans' mantığıyla hareket eden Çinli yetkililer oyunlara katılan herkese günlük test uyguluyor. Oyunlara yabancı seyircilerin girmesi yasak olduğu gibi genel halka bilet satışı da yapılmıyor. Oyunları sadece belli sayıda davetlinin izlemesine izin veriliyor. Öte yandan oyunlarda şimdiye dek 11 kişi Covid nedeniyle hasta neye kaldırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK 7 MİLLİ SPORCU

20 Şubat’ta sona erecek Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi 7 sporcu temsil edecek. Kayakta alp disiplininde Özlem Çakıroğlu ve Berkin usta, kayakla atlamada Fatih Arda İpçioğlu, kayaklı koşuda Özlem Ceren Dursun, Ayşenur Duman ile Yusuf Emre Fırat yer alacak. Kısa kulvar sürat pateninde ise Furkan Akar Pekin’de mücadele verecek.

Kremlin: Putin ve Şi, Pekin'de uluslararası güvenlikle ilgili ortak bildiri imzalayacak

Kremlin: Putin ve Şi, Pekin'de uluslararası güvenlikle ilgili ortak bildiri imzalayacak