25 Hamas yöneticisi gözaltında

25 Hamas yöneticisi gözaltında

25 Hamas yöneticisi gözaltında

İsrail'in, Batı Şeria'da bu sabah aralarında 3 milletvekilinin de bulunduğu 25 Hamas yöneticisini gözaltına aldığı bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Batı Şeria'daki Ahrar İnsan Hakları ve Esirler Araştırma Merkezi'nin yaptığı yazılı açıklamada, gözaltına alınan milletvekillerinin Ramallah milletvekili Ahmed Attun ve El-Halil milletvekilleri Hatim Kafişe ile Muhammed İsmail et-Tal olduğu belirtildi.

Açıklamada, diğer gözaltına alınanların Nablus'taki Hamas'ın önde gelen yöneticilerinden Adnan Asfur ve Bekr Bilal, Ramallah'tan Felah Nede, Kalkiliye'den Riyad el-Valvil, El-Halil kentinden üniversite öğretim görevlisi Zeynuddin Şebabine ve Nablus'un Tel el-Karibe beldesinden üniversite öğrencisi Mahmud Aside olduğu ifade edildi.

Araştırma merkezinin açıklamasında, İsrail ordusunun Nablus'un doğusundaki Blata kampından Ömer el-Cebrini, Tul Kerem'den Adnan el-Husari ile Fadi el-Ammuri, Karyut beldesinden aktivistler Cihad Salahuddin Bedevi, Mecli Züheyr Mecli İsa, Kahir Ahmed Abdullah Muammer ve Şakir Ahmed Süleyman Musa'yı gözaltına aldığı kaydedildi.

Açıklamada, İsrail askeri güçlerinin Tul Kerem'deki zekat kurumunun merkezine baskın düzenlediği ve kapılarını kırarak içindeki bilgisayarlara el koyduğu ifade edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail güvenlik güçleri geçen cuma günü de 20 Hamas mensubunu, "Filistinli tutuklular ile takas yapılması için İsrail askerlerini kaçırmayı planladıklarını" ileri sürerek gözaltına almıştı.

4 gün içinde 8 kişi hayatını kaybetti

İsrail'in 2006 yılında elektrik üretim santralini vurmasının ardından günde 8 ila 12 saat arasında değişen elektrik kesintisinin yaşandığı Gazze Şeridi'nde, son 4 gün içinde 8 kişi hayatını kaybetti.

İsrail saldırısı nedeniyle 2006 yılında kullanılamaz hale gelen elektrik üretme santrali, İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle yeniden inşa edilemedi. Gazze'de İsrail ablukasının ardından yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle aydınlatma için kullanılan mumlardan çıkan yangınlarda 31 Ocak Perşembe günü 6 kişilik bir ailenin tamamı hayatını kaybetti. Aynı binada 4 yaşındaki bir çocuk yanarak, komşusunu kurtarmaya çalışan 1 kişi de boğularak can verdi.

-"Elektrik karşılığında ülkemizi satmayacağız"-

Gazze'deki Filistin hükümeti sözcüsü Tahir el-Nunu, hükümetin elektrik krizine çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Bazı medya organlarının elektrik karşılığında İsrail'e taviz verilmesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Nunu, "Kimse bizden insan haklarını elektrik ve maddi çıkar karşılığında takas etmemizi beklemesin. Elektrik karşılığında ülkemizi satmayacağız" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nunu, "Niçin bazıları İsrail'i abluka nedeniyle temize çıkartmaya uğraşıyor ve hükümeti sorumlu tutuyor" diye sordu. Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Fethi eş-Şeyh Halil de elektrik konusunda bir dezenformasyon olduğunu, asıl problemin İsrail ve Mısır'dan alınan elektrik miktarının yeterli olmamasından kaynaklandığını dile getirdi.

İnsan hakları aktivisti Mustafa İbrahim "Hükümet, elektrik sıkıntısına bir çözüm üretememesi nedeniyle vuku bulacak ve vuku bulmuş bütün olaylardan sorumludur" diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber