hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  390 milyon yıl! Tarihin en eski ormanı bulundu

  390 milyon yıl Tarihin en eski ormanı bulundu
  expand

  Bilim insanları dünyanın en eski ormanını bulduklarını açıkladı. 390 milyon yıllık fosilleşmiş orman, Somerset bölgesinde bulunan Minehead'deki kumtaşından oluşan yüksek rakımlı falezlerde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tarihi 390 milyon yıl öncesine uzanan dünyanın en eski fosilleşmiş ağaçları, Devon ve Somerset kıyılarındaki yüksek kumtaşı kayalıklarında bulundu.

  Bilim insanları İngiltere'nin Güneybatı kıyılarında bulunan falezlerde, dünyanın bilinen en eski fosilleşmiş ormanını bulduklarına inanıyor.

  Cambridge ve Cardiff Üniversiteleri'nden araştırmacılar, buluşlarının Britanya'daki en eski fosilleşmiş ağaçlar ve dünyanın da bilinen en eskileri olduğunu söylüyor.

  Kalamopiton diye bilinen ağaçlar, palmiye ağaçlarını andırıyor.

  Günümüzdeki ağaçların "prototipi" diye tanımlanan ağaçların en büyüğü iki ila dört metre uzunluğunda.

  Araştırmacılar, bitki fosillerini, kalıntılarını ve ayrıca ağaç gövdesi fosillerini ve kök izleri buldu.

  Fosiller, ağaçların çevreyi nasıl şekillendirdiklerini, nehir yataklarını ve kıyı şeritlerini yüzlerce milyon yıl önce nasıl dengede tuttuklarını gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmanın yazarlarından Cardiff Üniversitesi Dünya ve Çevre Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Christopher Berry "Dünya genelinde 30 yıldır bu tür ağaçları araştırdığımdan, ağaç gövdelerinin fotoğraflarını ilk gördüğümde ne olduklarını anladım" dedi.

  Kaynak: TRT Haber

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow