hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  4 köy bilmecesi... Paşinyan: Ermenistan görüşmeyi reddederse savaş çıkabilir

  4 köy bilmecesi... Paşinyan: Ermenistan görüşmeyi reddederse savaş çıkabilir
  expand
  KAYNAKİHA

  Ermenistan’ın Tavuş ilinin sınır bölgelerini ziyaret eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Ermenistan, sınırların belirlenmesi ve çizilmesi konusunu Azerbaycan ile görüşmeyi reddederse bu durum savaşa yol açabilir” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nikol Paşinyan, Ermenistan’ın kuzeyindeki Tavuş ilinin sınır bölgelerini ziyaret etti. Ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Paşinyan, Ermenistan halkına uyarıda bulundu.

  "BU HAFTA SONU SAVAŞ ÇIKABİLECEĞİ ANLAMINA GELİYOR"

  Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait köyleri geri vermemesi durumunda ortaya çıkacak sonuçlar konusunda uyarıda bulunan Paşinyan, “Ermenistan, sınırların belirlenmesi ve çizilmesi konusunu Azerbaycan ile görüşmeyi reddederse bu durum savaşa yol açabilir. Artık ayağa kalkıp odadan çıkabilir ve sınırların belirlenmeyeceğini söyleyebilirim. Ancak bu, hafta sonu savaş çıkacağı anlamına geliyor ve bu savaşın sonunda ne olacağını iyi biliyorum. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda bir yerde buluştuğumuzda ‘Biz basit köylüleriz, hiçbir bilgimiz yoktu ama sen her şeyi biliyordun’ diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

  AZERBAYCAN İŞGAL EDİLEN 4 KÖYÜ TALEP EDİYOR

  Azerbaycan, Ermenistan ile yürüttüğü sınır müzakerelerinde, Ermenistan işgali altında bulunan Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerinin şartsız olarak geri verilmesini talep ediyor. Söz konusu köyler Azerbaycan’ın Gazah iline bağlı olup, 1990-1992 yılları arasında Ermenistan'ın saldırıları sonucunda işgal edilmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En az 30 yıldır kimsenin yaşamadığı dört 4 köy, Ermenistan ile Gürcistan sınırı arasında yer aldığı için stratejik önem taşıyor. Azerbaycan, topraklarının geri verilmesinin Ermenistan ile yapılacak barış anlaşması için bir ön şart olduğunu belirtiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow