hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  400 yıla mahkum edildi, haksız yere 34 yıl cezaevinde yattı

  400 yıla mahkum edildi, haksız yere 34 yıl cezaevinde yattı
  expand

  Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) savcılar, silahlı soygun suçundan 400 yıl hapse mahkum edilen ve 34 yıldan fazladır hapiste yatan Holmes hakkındaki suçlamaları reddetti. Haksız yere hüküm giyen 57 yaşındaki mahkum Florida'da tutulduğu hapishaneden serbest bırakıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sidney Holmes, Kasım 2020'de Broward County eyalet savcılığının mahkumiyet inceleme birimiyle temasa geçerek 1988'de işlediği iddia edilen suçla ilgili masum olduğunu belirtmişti.

  Florida Masumiyet Projesi, Holmes'un şüpheli haline gelmesine "garip bir dizi koşulun" yol açtığını ileri sürdü.

  Eyalet savcılığı davanın son incelemesine dayanarak, "Holmes'un aleyhindeki başlıca kanıt olan görgü tanığının tutarsız teşhisi nedeniyle makul bir masumiyet iddiasında bulunduğuna karar verdiklerini" belirtti.

  Mahkumiyet inceleme birimi, davayla ilgili son kararında "Broward eyalet savcılığı, dava bugün sunulsaydı Holmes'u suçlamazdı" şeklinde görüş bildirdi.

  Holmes'un serbest kalacağını öğrendiğinde "Umudumu hiç kaybetmedim ve bu günün geleceğini hep biliyordum. 34 yılı aşkın bir süredir ilk kez özgür bir dünyada anneme sarılmak için sabırsızlanıyorum." dediği ifade edildi.

  Holmes, 1988'de Broward County'de bir marketin dışında iki kişinin silahlı soyguna uğramasıyla bağlantılı olarak tutuklanmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (Kaynak: Euronews Türkçe / Fotoğraf: Innocence Project of Florida)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow