hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  5 kişiye mezar olmuştu: Titan’dan gelen gizemli sesler, aylar sonra paylaşıldı!

  5 kişiye mezar olmuştu: Titan’dan gelen gizemli sesler, aylar sonra paylaşıldı
  expand
  KAYNAKhurriyet.com.tr

  Titanik enkazını görmek üzere 5 kişiyle yola çıkan ancak dalıştan dakikalar sonra su altında patlayan Titan denizaltısından gelen gizemli sesler, kazadan aylar sonra ilk kez dinletildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz yaz Atlas Okyanusu'nda kaybolan ve Titanic'in enkazını ziyaret etmek isteyen milyarderlere mezar olan deniz aracı Titan'dan gelen tüyler ürpertici sesler aylar sonra yeniden dünya gündemine oturdu.

  111 YIL SONRA TİTANİK İLE AYNI KADERİ PAYLAŞMIŞTI

  Buzdağına çarparak batan Titanik'in enkazını gezmek isteyen turistleri taşıyan deniz aracı Titan 18 Haziran 2023 tarihinde içindeki 5 yolcusu ile okyanusun derinliklerine indi. 6.5 metre uzunluğundaki deniz aracı ile iletişim dalışa geçtikten 1 saat 45 dakika sonra kesildi.

  Tam 111 yıl sonra Titanik ile aynı kaderi yaşayan Titan'ın içinde OceanGate firmasının CEO’su Stockton Rush (61), İngiliz milyarder Hamish Harding (58), Fransız denizci ve kâşif Paul-Henri Nargeolet (73) ve Pakistanlı iş insanı Şehzade Davud (48) ve 19 yaşındaki oğlu Süleyman bulunuyordu. Yolcuları kurtarmak için verilen tüm çabalar umutsuzlukla sonuçlandı.

  Günler sonra yapılan açıklamada Titan'ın dalışa geçtikten yaklaşık 90 dakika sonra içeri doğru patladığı açıklandı.Aracın parçalanmasına yüksek basıncın neden olduğu, Titan’ın içe doğru katlanarak çöktüğü düşünülüyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İLK KEZ YAYINLANDI: TİTAN'DAN GELEN GİZEMLİ SESLER

  Yakında yayınlanması beklenen “The Titan Sub Disaster: Minute by Minute” isimli İngiliz belgeselinde, felaketten saatler sonra deniz aracından gelen gizemli sesler ilk kez yayınlandı.

  20 Haziran tarihinde yani aramaların ikinci gününde duyulan seslerin düzenli ve istikrarlı oluşu arama kurtarma ekiplerini ümitlendirdi, bunun yolcular tarafından yapılan bir yardım çağrısı olduğu düşünülüyordu ancak bu umutlar kısa sürede suya düştü.

  "BİRİ KAPIYI ÇALIYOR OLABİLİR"

  ABD Sahil Güvenlik Kaptanı Jamie Frederic, 20 Haziran'da saat 23.30 sıralarında kaydedilen gizemli seslerle ilgili yaptığı açıklamada "Açıkçası seslerin ne olduğunu bilmiyoruz" demişti.

  Belgeselde ise eski Donanma Denizaltı Kaptanı Ryan Ramsey'in "Birisi kapıyı çalıyor olabilir. Bu sesin sürekli tekrarlanması gerçekten sıra dışı" dediği duyuluyor.

  Titan'ın dalıştan 90 dakika sonra patladığının ortaya çıkmasının ardından yetkililer söz konusu seslerin bölgedeki diğer gemilerden kaynaklanmış olabileceğini belirttiler.

  Kuzey Atlantik Okyanusu deniz tabanında kalan Titan su altı aracının enkazı 4 Ekim'de çıkarıldı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow