hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB Adalet Divanı'ndan yargı bağımsızlığı konusunda Polonya'ya karşı yeni karar

  AB Adalet Divanından yargı bağımsızlığı konusunda Polonyaya karşı yeni karar
  expand
  KAYNAKAA

  AB Adalet Divanı, Polonya'da adalet bakanının hakimleri, sebep belirtmeksizin geçici olarak yüksek ceza mahkemelerine ataması ve yine gerekçe göstermeden bu göreve son vermesine izin veren düzenlemenin AB yasalarını ihlal ettiğine hükmetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu uygulamanın yargı bağımsızlığını çiğnediğine vurgu yapıldı.

  Açıklamada, AB yüksek mahkemesinin, geçici görevlendirmelere ilişkin düzenlemelerin, yargı kararları üzerinde "siyasi kontrol uygulama aracı olarak kullanılma riskini önlemek için" gerekli güvenceleri sağlaması gerektiğine hükmettiği aktarıldı.

  AB ile Polonya arasında son dönemde yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve ulusal yasaların AB hukukunun üstünde olup olmadığı gibi konularda anlaşmazlıklar yaşanıyor.

  Son olarak AB Komisyonu, Polonya hükümetinin yargıçlara yönelik disiplin mekanizması kurarak onları "susturduğu" ve yargının bağımsızlığına zarar verdiği gerekçesiyle Adalet Divanına başvurmuş, yüksek mahkeme de 27 Ekim'de, disiplin mekanizmasını kaldırmadığı için Polonya'ya günlük 1 Milyon Euro para cezası vermişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow