AB: "Rus ekonomisi ağır ama emin adımlarla küçülüyor"

AB: "Rus ekonomisi ağır ama emin adımlarla küçülüyor"

AB: Rus ekonomisi ağır ama emin adımlarla küçülüyor
expand

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ekonomisinin yaptırımlar nedeniyle "ağır ama emin adımlarla" küçüldüğünü söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Von der Leyen, G7 Liderler Zirvesi nedeniyle geldiği kendi ülkesi Almanya'da euronews'e verdiği mülakatta, "Yaptırımların Rus ekonomisinin giderek daha fazla canını yaktığını ve parçaladığını görüyoruz. Farklı sektörlere baktığımızda ihracat kontrolleri nedeniyle yavaş ama emin adımlarla gerilemekte olduklarını görüyoruz" diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı, "Teknolojiler, güncellemeler, ihtiyaç duyulan hiçbir şey ve modernite için gerekli olan hiçbir mal artık Rusya'ya gitmiyor." ifadesini kullandı.

Söz konusu açıklama, Rusya'nın dış borcunu ödeyememe noktasına geldiğinin duyurulduğu bir güne denk geldi.

Gün içerisinde yapılan bir açıklama ile Ukrayna işgalinin ardından mali yaptırımlarla karşı karşıya kalıp küresel finansal sistemden dışlanan Kremlin'in 40 milyar dolarlık tahvil borcunun 100 milyon dolarlık faizini ödeyemediği bildirilmişti.

"DAHA GENİŞ BİR İTTİFAKA İHTİYAÇ VAR"

Von der Leyen ayrıca G7 ülkelerinin petrolde olası bir tavan fiyat uygulamasını araştırmayı kabul ettiklerini de söyledi.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre AB yetkilisi, sözlerine şu şekilde açıklık getirdi:

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"Mekanizma temelde, gördüğünüz gibi Avrupa Birliği şu anda Rus petrolünden uzaklaşıyor. Ancak olmaması gereken şey; Putin'in bu petrolü alıp dünya piyasasına sürmesi, fiyatların yükselmesi ve savaş kasasını doldurmasıdır.

Bu nedenle, makul bir bedel ödemeye hazır olduğumuzu, ancak hızla yükselen bir fiyat ödemeyeceğimizi söylemek için daha geniş bir ittifaka ihtiyaç var...

Bu sadece Putin'in kasasını doldurmamak için iyi bir şey değil, aynı zamanda gelişmekte olan ülkeler için de çok önemli, çünkü hızla artan petrol fiyatları bu ülkeleri ciddi şekilde olumsuz etkiliyor."

TAHIL KORİDORU

Ukrayna'daki savaşın dünya çapında bir krize yol açabileceği uyarıları nedeniyle küresel gıda tedarikinin de G7 görüşmelerinin merkezinde yer alması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler geçen ay yaptığı açıklamada "altyapı eksikliği ve limanlardaki abluka" nedeniyle 25 milyon ton tahılın Ukrayna'daki silolarda beklediğini bildirmişti.

Von der Leyen, Rus ablukasını "çirkin" olarak nitelendirmekle birlikte Ukrayna'dan tahıl çıkarılması konusunda umut veren bir tablo çizdi:

"Bu gıdayı hepimize şantaj için kullanıyorlar ve bu gerçekten iğrenç. Yaptığımız şey; Rusya'nın abluka altında tuttuğu sürece, tahılın farklı yollardan, mesela trenler, karayolu, hatta Tuna Nehri üzerinden çıkarılması için mümkün olduğunca Ukrayna'ya yardımcı olmaya çalışmak ki bu da devam ediyor."

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ukrayna'dan yapılan tahıl ihracatının her ay arttığını aktaran Von der Leyen, ancak bunun ülkenin savaş öncesi ihraç ettiği seviyenin çok altında kaldığını da dile getirdi:

"Size rakam vermem gerekirse, nisanda 1,2 milyon ton, mayıs ayında 1,7 ve şimdi de (haziran) 2,5 milyon ton tahıl çıkardık.

Gördüğünüz gibi Ukrayna'nın tahıl ihraç etmesine yardımcı olma konusunda gittikçe daha iyiye gidiyoruz ama elbette bu yeterli değil çünkü Ukrayna, savaştan önce ayda yaklaşık 5 milyon ton ihraç ediyordu, işte o noktaya ulaşmamız gerekiyor."

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow