ABD Başkanı Trump: Avrupa Birliği'nin bize düşman olduğunu düşünüyorum

ABD Başkanı Trump: Avrupa Birliği'nin bize düşman olduğunu düşünüyorum

ABD Başkanı Trump: Avrupa Birliği'nin bize düşman olduğunu düşünüyorum

Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinden önce açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Ticarette bize yaptıkları konusunda Avrupa Birliği'nin düşman olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada "Ticarette bize yaptıkları konusunda Avrupa Birliği'nin (AB) düşman olduğunu düşünüyorum." dedi.

Trump, Putin ile görüşmek üzere gittiği Finlandiya'nın başkenti Helsinki ziyareti öncesinde CBS televizyonunda açıklamalarda bulundu. 

Funda Arar 2 bin kişiyi büyüledi

'Beklemezsiniz, ama düşmanlar'

Trump, "Bizim çok düşmanımız var. Ticarette bize yaptıkları konusunda Avrupa Birliği'nin düşman olduğunu düşünüyorum. Şimdi Avrupa Birliği'nden beklemezsiniz ama düşmanlar" şeklinde konuştu. 

Çin'i, ekonomik olarak Rusya'yı da çeşitli şekillerde "düşman" olarak tanımlayan Trump, "Ama bu onların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Hiçbir şey demek değil. Onların rekabetçi olduğu anlamına geliyor." dedi. 

15 Temmuz 81 ilde böyle anıldı

"Taahhütlerini yerine getirmiyorlar"

Avrupa'yı neden düşman listesinin başına koyduğu sorulması üzerine Trump, Avrupa'yı da diğerleri ile zikrettiğini, Avrupa ülkelerinin ABD'den nemalandığını ancak bu ülkelerin bir çoğunun NATO kapsamında taahhütlerini yerine getirmediğini savundu.  

Trump geçen hafta NATO Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'deydi. Daha sonra Londra'ya temaslarda bulunan Trump bugün Helsinki'de Putin ile görüşecek.