hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü
  expand
  KAYNAKİHA

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün resmi ziyaret kapsamında geldiği Suudi Arabistan’da temaslarına başladı. Blinken, Cidde kentindeki Selam Sarayı’nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi.

  ABD'DEN GÖRÜŞME AÇIKLAMASI

  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Blinken’ın görüşmede Prens Selman’a DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu'nun toplantısına ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerini ilettiği aktarılarak, ikilinin Yemen dahil Orta Doğu ve ötesinde istikrar, güvenlik ve refahı ilerletme konusunda ortak bağlılıklarının bulunduğunu teyit ettiği bildirildi

  Blinken’ın görüşmede Prens Selman’a ABD ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin insan hakları alanındaki ilerlemelerle daha da güçleneceğini ifade ettiği aktarılan açıklamada, “Bakan ve Veliaht Prens, özellikle temiz enerji ve teknoloji alanlarında ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesini görüştüler” denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada ayrıca, Blinken’ın Selman’a Suudi Arabistan'ın yüzlerce ABD'liyi Sudan’dan tahliye etmesine verdiği destek için teşekkür ettiği aktarıldı. Blinken, ziyareti kapsamında bugün ABD ve Körfez İş Birliği Konseyi Toplantısı'na, yarın ise Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan'la birlikte DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu'nun toplantısına katılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow