hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD duyurdu: DEAŞ'ın üst düzey ismi öldürüldü

  ABD duyurdu: DEAŞın üst düzey ismi öldürüldü
  expand
  KAYNAK DHA, Foto: Arşiv

  ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), DEAŞ terör örgütünün liderlerinden biri olan Mahir el-Agal’ın Suriye’de düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “ABD Merkez Komutanlığı Kuvvetleri, 12 Temmuz 2022'de Suriye'nin kuzeybatısında iki üst düzey DEAŞ yetkilisini hedef alan bir hava saldırısı düzenledi. Saldırıda DEAŞ’ın ilk beş liderinden biri olan ve DEAŞ’ın Suriye'deki lideri Mahir el-Agal öldürüldü. Mahir ile yakından ilişkili üst düzey bir DEAŞ yetkilisi, saldırı sırasında ağır yaralandı” denildi. Açıklamada, yapılan incelemede sivillere zarar verilmediği aktarıldı.

  “SALDIRI, DEAŞ’IN YENİLGİSİNİ TEYİT EDİYOR”

  Hava saldırısına ilişkin açıklama yapan CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu saldırı, CENTCOM'un bölgeye olan sarsılmaz bağlılığını ve DEAŞ’ın kalıcı yenilgisini teyit ediyor. Bu DEAŞ liderlerinin ortadan kaldırılması, terör örgütünün daha fazla plan yapma ve küresel saldırılar gerçekleştirme yeteneğini bozacaktır. DEAŞ, ABD ve bölgedeki ortakları için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. CENTCOM bölgede kalıcılığını sürdürecek ve bölgesel güvenliğe yönelik tehditlere karşı koymaya devam edecektir” dedi.

  KUREYŞİ'NİN ÖLÜMÜNDEN 5 AY SONRA GELEN HABER

  ABD Özel Hareket Kuvvetleri 5 ay önce düzenledikleri bir gece baskını ile DAEŞ lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi'yi etkisiz hale getirmişti. Terör örgütü liderinin öldüğünü duyuran ABD Başkanı Biden dünyayı daha güvenli bir hale getirmek için çalışmalarının süreceğini belirtmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow