hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD, “Gazze’de acil insani ateşkes” talebini veto etti

  ABD, “Gazze’de acil insani ateşkes” talebini veto etti
  expand
  KAYNAKİHA

  ABD’den “Gazze’de acil insani ateşkes” talebine veto geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, BM Güvenlik Konseyi’nde yapılması beklenen “Gazze Şeridi’nde acil ateşkes” oylaması öncesinde, ABD’nin böyle bir adım atılması yönündeki çağrıları desteklemediğini duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Çarşamba günü Gazze Şeridi için BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmasının ardından bugün BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Konseyde oylanması beklenen “Gazze Şeridi’nde acil ateşkes” talebi öncesinde ABD açıklama yaptı.

  ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, konseyde yaptığı açıklamada, ABD’nin böyle bir adım atılması yönündeki çağrıları desteklemediğini belirterek, "Bu sadece bir sonraki savaşın tohumlarını ekecektir. Çünkü Hamas’ın kalıcı barış görmek gibi bir arzusu yoktur” dedi.

  "KONSEY KULAKLARI SAĞIR EDEN ÇAĞRIARA YANIT VERME FIRSATINA SAHİP OLACAK”

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) BM Daimi Temsilci Yardımcısı Muhammed Abushahab ise konseyde, “Bugün bu konsey oylama yapacak ve bu şiddetin sona erdirilmesi için dünya genelinde kulakları sağır eden çağrılara yanıt verme fırsatına sahip olacak” ifadelerini kullandı.

  "İSRAİL'E KATLİAMINI SÜRDÜRMESİ İÇİN FIRSAT"

  Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ise ABD’nin başkenti Washington DC'de gazetecilere yaptığı açıklamada, güvenlik konseyinin kararı kabul etmemesi halinde “İsrail'e Gazze'deki Filistinlilere yönelik katliamını sürdürmesi için ruhsat verilmiş olacağını” söyledi.
  Bugün BM Güvenlik Konseyi’nde oylanması beklenen karar taslağında, acil insani ateşkes talebinin yanı sıra Filistinli ve İsrailli sivil nüfusun korunması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması talep ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow