hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Genelkurmay Başkanı: PKK'yı bir terör örgütü olarak kınıyoruz

  ABD Genelkurmay Başkanı: PKKyı bir terör örgütü olarak kınıyoruz
  expand
  KAYNAKAA

  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, terör örgütü PYD/PKK tarafından Rakka'da PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin asılmasına ilişkin, "PKK'yı terör örgütü olarak kınıyoruz. Türk müttefiklerimizin yanındayız ve onların PKK ile ilgili tanımlarını paylaşıyoruz." demekle yetindi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile Virginia eyaletindeki Fort Belvoir Askeri Üssü'nde ev sahipliğini yaptığı "Şiddet Yanlısı Aşırı Örgütlerle Mücadele Genelkurmay Başkanları Konferansı"nın ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bahçeli: Kontör alıp Rakka'ya gönderirim

  "Türk müttefiklerimizin yanındayız"

  Toplantıda AA muhabirinin, "Rakka, ABD halkının milyonlarca dolar vergisi ve ABD askerlerinin yardımı ile alındı ancak YPG bunu PKK elebaşı Öcalan'a adadı. Pentagon bu olayı kınadı ancak YPG, Rakka'yı PKK ve Öcalan'ın ideolojisi ile aldığını iddia ediyor. Siz bu değerlendirmeye katılıyor musunuz?" sorusu üzerine Dunford, "PKK'yı bir terör örgütü olarak kınıyoruz. Türk müttefiklerimizin yanındayız ve onların PKK ile ilgili tanımlarını paylaşıyoruz." yanıtını verdi.

  Trump'tan PYD açıklaması

  Özel temsilci yorumsuz kaldı

  McGurk ise "Rakka'da Öcalan posterinin asılmasıyla ilgili video yayınında Rakka'nın alınmasının Öcalan'a adanması konusunu YPG ile konuştunuz mu? Bu konuda ne yapacaksınız?" sorusu karşısında adeta ne diyeceğini bilemedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Terör örgütü PYD/PKK ile iyi ilişkileri bulunan ve daha önce Suriye'de PYD/PKK kamplarını ziyaret ederken görüntülenen McGurk'un, "Genelkurmay Başkanı'nın da dediği gibi bu konuda söyleyeceğimizi söyledik. Benim bu hususta diyeceğim başka bir şey yok." demekle yetinmesi de dikkati çekti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow