hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD istihbaratı Navalny'nin ölümünde Rusya'yı akladı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Rus muhalif Aleksey Navalny'nin Sibirya'da tutulduğu hapishanede ölümüyle ilgili ABD istihbaratından yeni bir yorum geldi. Uzun süredir Devlet Başkanı Putin'i suçlayan ABD bu kez "Navalny'nin ölümünde Putin'in müdahalesi yok" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz ancak Putin ve eşkıyalarının parmağı olduğu kesin.” ABD Başkanı Joe Biden ölümünü böyle karşılamıştı. Bu kez ABD istihbaratından farklı bir yorum geldi. ABD istihbarat teşkilatları, Navalny'nin ölüm emrinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verilmediğini öne sürdü.

  ABD istihbaratı Navalnynin ölümünde Rusyayı akladı

  Haberi ABD merkezli Wall Street Journal verdi. Buna göre istihbaratı yalnız ABD istihbarat camiası değil, Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Dışişleri Bakanlığı da kabul etti. İstihbarat bu konuyu değerlendirirken somut delillere baktı. Buna göre, iddia bazı gizli istihbaratlar da dahil olmak üzere Navalny'nin ölümünün zamanlaması ve bunun Putin'in yeniden seçilmesini nasıl gölgede bıraktığı da dahil olmak üzere kamuya açık gerçeklerin analizine dayanıyor.

  Navalny, Sibirya'ya gönderilmeden önce 2020 yılında da zehirlenmişti. Bu saldırıda Navalny'ye sinir gazı verilmişti ama kurtulmuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow