Son Dakika

ABD, Rumlara silah ambargosunu kaldırdı

A A

29.11.2015 - 14:20 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Rum kesimine savunma amaçlı silahlar satılmasını öngören kararı onayladığı ve Obama’nın imzaladığı yasanın, Rum kesimine silah satılmasına izin veren değişikliği de içerdiği haber verildi.

ABD, Rumlara silah ambargosunu kaldırdı

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis, ABD Kongresi’nin kararını 'çok önemli' olarak nitelendirdi. Bunun, Amerika’nın Rum kesiminin jeostratejik rolüne verdiği önemi pratikte de kanıtladığını dile getiren Hristodulidis, hükümetin konuyu dikkatli bir şekilde ele alacağını söyledi.

Rum basını, ABD milletvekilleri David Cicilline ve Gus Bilirakis tarafından önerilen yasanın, Amerikan yapımı savunma malzemelerinin bazı koşullarla Güney Kıbrıs’a satışına izin vermekte olduğunu kaydetti.
Fileleftheros gazetesi, bunun esas koşulunun “Dışişleri ve Savunma Bakanlarının, Amerikan Kongresi’ne gönderecekleri bir raporla, silahların Kıbrıs’ın ulusal güvenliği ve terörle mücadele için gerekli olduğunu onaylamaları olduğunu” da haber verdi.

Gazete, Rum kesimi ile ABD arasında gerçekleştirilen ortak arama kurtarma tatbikatlarının sonucunda, Amerikalıların Rumların liman polisini, açık deniz karakol gemisiyle kuvvetlendirmeyi teklif ettiklerini ve mevzuatın etkinleştirilmesiyle birlikte, Amerikalıların bunu yapacak olanağa sahip olacaklarını ekledi.

12 yaşındaki intihar bombacısı: "Ailem beni 10 bin Dolara Taliban'a verdi"

Hristodulidis: "Çok önemli bir karar"

Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis, konunun Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin önümüzdeki hafta Güney Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyarette, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Kerry arasında daha teferruatlı bir şekilde ele alınmasının beklendiğini sözlerine ekledi.