Biden'dan Putin'e nükleer uyarısı

Biden'dan Putin'e nükleer uyarısı

Biden'dan Putin'e nükleer uyarısı

Vladimir Putin’in Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde yaptığı açıklama ile Moskova ve ABD arasında nükleer silah restleşmesi başlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde “Ukrayna savaşını mümkün olan en kısa sürede bitirmeyi düşünüyoruz. Onların karşı saldırılarının nasıl biteceğini göreceğiz” çıkışı Moskova ile ABD arasında yeniden Nükleer Silah restleşmesi başlattı.

Putin’in ifadelerinin Ukrayna’da daha güçlü silahların kullanılacağı şeklinde algılanması üzerine ABD Başkanı Biden Rusya’ya nükleer silah uyarısını yaparken 'Sakın, sakın, sakın!' sözleriyle başladı.

Böyle bir adımın savaşın çehresini II. Dünya Savaşı’ndan bu yana benzeri olamayan bir şekilde değiştireceğini söyleyen Biden, “Eğer Rusya, Ukrayna savaşında nükleer veya kimyasal silah kullanmaya kalkışırsa atacağı bu kritik adımın yıkıcı boyutuyla orantılı olarak çok yüksek bedel ödemek zorunda kalacak” dedi.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre CBS televizyon kanalına demeç veren Biden, “ABD olarak Rusya’nın dünyadan tam anlamıyla izole edilmesi için elimizden geleni yaparız” açıklamasını yaptı.

Rusya ise iki şartla nükleer silah kullanabileceğini dair doktrinini hatırlattı. Buna göre Rusya, ancak nükleer saldırıya uğradığı halde ya da ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğünü tehdit eden konvansiyonel bir saldırıya yanıt olarak nükleer silaha başvuracak.

Avrupa'da enerji paniği! Tedbirler peş peşe açıklanıyor...

Avrupa'da enerji paniği! Tedbirler peş peşe açıklanıyor...