hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD, Ukrayna'daki savaşın başından beri en büyük yardım paketini açıkladı

  ABD, Ukraynadaki savaşın başından beri en büyük yardım paketini açıkladı
  expand

  ABD, Ukrayna’ya silah göndermek, uzun vadeli mali destek sağlamak ve diğer Avrupalı ​​müttefiklerinin stoklarını yenilemek için 3,8 milyar dolarlık bir yardım paketi açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'de Biden yönetimi, Cuma günü Ukrayna ve Avrupalı ​​müttefikler için yaklaşık 3,8 milyar dolarlık güvenlik yardımı açıkladı. Bu, bu, yaklaşık bir yıl önce başlayan savaştan bu yana Washington’un en büyük paketi oldu.

  Askeri yardım paketi, bu türden 29′uncu dilim ve ABD’nin Ukrayna’nın mücadelesine Biden yönetiminin desteğini başlangıcından bu yana yaklaşık 24,9 milyar dolara çıkarıyor.

  Paket, Ukrayna’ya derhal sağlanacak 2,9 milyar dolarlık silahları ve Ukrayna ordusunu desteklemek için 225 milyon dolarlık uzun vadeli finansmanı içeriyor. Ayrıca Avrupalı ​​müttefiklerin cephaneliklerini yeniden inşa etmek için 682 milyon dolarlık dış askeri finansmanı da kapsıyor.

  2,85 milyar dolarlık silahlar, Bradley piyade savaş araçları, topçu sistemleri, zırhlı personel taşıyıcıları, karadan havaya füzeler ve mühimmattan oluşuyor.

  Bu yardım paketinde yeni olan, ABD savunma firması BAE Systems tarafından üretilen 50 adet Bradley piyade savaş aracı ve zırhlı paletli araçları olarak öne çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bradley’ler tipik olarak dönen bir taret, monte edilmiş 25 mm top ve TOW tanksavar füzeleri ile donatıldı. ABD, Bradley’lerle birlikte kullanılmak üzere 500 TOW tanksavar füzesi ve 250.000 mermi mühimmat sağlayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow