hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD ve AB'den İran'a yönelik yeni yaptırım hazırlığı

  ABD ve ABden İrana yönelik yeni yaptırım hazırlığı
  expand
  KAYNAKBBC Türkçe

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB), İsrail'e yönelik saldırısının ardından İran'a daha fazla yaptırım uygulamayı düşündüklerini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen “önümüzdeki günlerde” harekete geçilmesini beklediğini söylerken, AB Dış Politika Şefi Josep Borrell birliğin de yaptırımlar üzerinde çalıştığını dile getirdi.

  İsrail ise müttefiklerini Tahran'ın füze programına yaptırım uygulamaya çağırdı.

  Birleşmiş Milletler’in söz konusu füze programıyla ilgili yaptırımlarının süresi Ekim ayında doldu.

  Bu yaptırımlar İran'ın nükleer programını sınırlandırmaya yönelik daha geniş kapsamlı bir anlaşmayla ilişkiliydi.

  Ancak aralarında ABD, AB ve İngiltere'nin de bulunduğu birçok ülke Tahran yönetimine karşı yaptırımlarını sürdürdü ve yenilerini ekledi.

   

  ABD HAZİNE BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

  ABD Hazine Bakanı Yellen, Salı günkü konuşmasında “Önümüzdeki günlerde İran'a karşı ek yaptırım önlemleri alacağımızı umuyorum” dedi.

  Yellen, “Yaptığım görüşmelerde, İran'ın terör finansmanını engellemeye yönelik tüm seçenekler masada olmaya devam ediyor” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran'ın petrol ihracatının da söz konusu yaptırımlar arasında olabileceğini kaydeden Yellen, bu konuyla ilgili olarak, “İran bir miktar petrol ihraç etmeye devam ediyor. Yapabileceğimiz daha fazla şey olabilir” ifadelerini kullandı.

  ABD'nin Tahran’a yönelik mevcut yaptırımları, halihazırda İran’la tüm Amerikan ticaretini yasaklıyor.

  Yellen’in bu sözlerinin ardından konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yeni yaptırımların İran'ın füze ve insansız hava aracı programı ile birlikte, Devrim Muhafızları ve İran Savunma Bakanlığını da hedef alacağını söyledi.

  Sullivan, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımızın da yakında kendi yaptırımlarını uygulamaya koyacaklarını tahmin ediyoruz" diye ekledi.

  AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Borrell, bazı üye ülkelerin İran'a yönelik yaptırımların genişletilmesini talep ettiklerini söyledi.

  Borrell, AB'nin yetkili mercilerine "yaptırımlarla ilgili gerekli çalışmaları başlatması" için bir talep göndereceğini ifade etti.

  İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımda yaptırımlarla ilgili mesajları memnuniyetle karşıladıklarını yazdı.

  Öte yandan dünya liderleri, son saldırının ardından Orta Doğu'da daha büyük bir gerilimden kaçınmak amacıyla taraflara itidal çağrısında bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow