ABD yeni nesil bombardıman uçağını tanıttı

ABD yeni nesil bombardıman uçağını tanıttı

ABD yeni nesil bombardıman uçağını tanıttı

Amerika radara yakalanmama özelliği bulunan, nükleer ve konvansiyonel füze atma kapasitesine sahip 6’ncı nesil bombardıman uçağı B-21 Raider’ın lansmanını yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD yüksek teknoloji ürünü yeni Bombardıman Uçağı B-21 Raider’ın (Akıncı) tanıtımını yaptı. B-21’nin üreticisi Northrop Grumman’ın California’daki tesislerinde düzenlenen törene, ABD’li üst düzey isimler katıldı.

RADARLARA YAKALANMAYACAK

Eski bombardıman uçaklarının hava gösterisi ve milli marşın okunması sonrasında ışık oyunları arasında hangarda bekleyen uçağın üzerindeki örtü kaldırıldı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin törende yaptığı konuşmada uçak için, “Amerika’nın yaratıcılık ve yenilikçilik konusundaki kalıcı avantajlarının bir kanıtıdır” dedi. Uçağın birçok özelliği gizli tutulmaya çalışılırken, Austin, uzun menzilli bombardıman uçaklarından daha etkin olacağını belirterek tıpkı F-22 ve F-35 uçaklarındaki hayalet teknoloji özellikleri nedeniyle uçağın radarlara yakalanmasının zor olduğunu söyledi ve “En sofistike hava savunma sistemleri bile B-21’leri tespit etmede zorlanacak” diye konuştu.

YENİ SİLAHLARA AÇIK

Hürriyet'te yer alan habere göre ‘açık sistem inşasına’ne göre uçağın tasarlandığını belirten ABD Savunma Bakanı, bu sayede uçağa henüz geliştirilmemiş silah sistemlerinin de gelecekte uyarlanabileceğini belirtti. İlk uçuşunu 2023’te yapması beklenen B-21 Raider’ın gelecekte ABD hava kuvvetlerinin bombardıman uçaklarının omurgasını oluşturması bekleniyor. ABD hava kuvvetleri, şimdilik adeti 700 milyon dolara mal olan uçaklardan 100 adet sipariş vermeye hazırlanıyor. Uçağın mürettebatsız uçabilecek şekilde tasarlandığı da iddia edilirken bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Bloomberg’e göre, B-1 ve B-2 bombardıman uçaklarının yerini alacak olan filonun geliştirilmesi, satın alınması ve 30 yıl boyunca işletilmesinin 203 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

NOSTALJİK İSİMLENDİRME

Uçağın Raider, yani ‘Akıncı’ ismi ise 1941 yılında Japonya’nın Pearl Harbor’a sürpriz baskını sonrasında Japonya anakarasına yapılan ilk Amerikan saldırısından geliyor. Amerikalı yarbay James Doolittle liderliğinde bombardıman uçakları Pasifik’teki bir uçak gemisinden havalandıktan sonra Tokyo’ya saldırı düzenlemişti. Amerikalı havacılar, ABD tarihine ‘Doolittle Raiders’ olarak geçmişti.

Atina’dan ‘silahsız’ adalarda tatbikat

Atina’dan ‘silahsız’ adalarda tatbikat