ABD'de canlı bomba yakalandı: Seçim gününü kana bulayacaktı

ABD'de canlı bomba yakalandı: Seçim gününü kana bulayacaktı

Kongre ara seçimlerinin yapılacağı 6 Kasım günü ABD'nin Başkenti Washington'u kana bulamaya hazırlandığı iddia edilen bir kişi FBI tarafından yakalandı. 56 yaşındaki Paul Rosenfeld'in evinde yapılan aramalarda 45 kilogram bombanın ele geçirildiği duyruldu. FBI tarafından gözaltına alınan zanlının evinin bodrumunda büyük bir bomba hazırladığını itiraf ettiği öğrenildi.

ABD'de Kongre ara seçimlerinin gerçekleştirileceği 6 Kasım'da başkent Washington'da "canlı bomba" eylemi yaparak kendini havaya uçurmayı planladığı öne sürülen kişi, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yakalandı.

New York'un kuzeyindeki Tappan bölgesinde yaşayan Paul Rosenfeld'in (56), "aşırı siyasi inançlarına" dikkati çekmek için ara seçimlerin yapılacağı gün Washington National Mall'da kendini havaya uçurmayı planladığı iddia edildi.

Rosenfeld'in "Sortition" adlı, "hükümet görevlilerinin kurayla seçilmesini savunan ve antik Yunan'da uygulanan bir siyasi sisteme" inandığı kaydedildi.

Planını bir muhbire anlatmış

Mahkeme kayıtlarına göre Rosenfeld'in planı, ağustos ve eylül aylarında Pensilvanya'daki bir muhabire ara seçim günü başkentin kalbinde kendini havaya uçuracağını anlatmasıyla ortaya çıktı.

FBI ajanları tarafından araç kullanırken gözaltına alınan Paul Rosenfeld'in sorgulamasında, bomba yapımı için gerekli malzemeleri internet üzerinden verdiği siparişlerle temin ederek evinin bodrum katında büyük bir bomba hazırladığını itiraf ettiği belirtildi. Yetkililer, Rosenfeld'in daha önce küçük bombalar imal ederek deneme yaptığını aktardı.

45 kilogaramlık bomba bulundu 

Rosenfeld'in evinde yapılan aramalarda, kullanıma hazır halde yaklaşık 45 kilogramlık bomba bulundu. Bomba, FBI ajanları tarafından güvenli bir yere taşındı. Rosenfeld'e "yasa dışı olarak tahrip edici alet üretmek ve eyaletler arası patlayıcı madde taşımacılığı" suçlarından en fazla 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ayrıca FBI yetkilileri, Rosenfeld'in herhangi bir terör organizasyonuyla bağlantısının bulunmadığına inandıklarını açıkladı. FBI Direktörü Christopher Wray, çarşamba sabahı Senato oturumunda, FBI ajanlarının ABD genelindeki 50 eyalette yaklaşık bin civarında yerel terör tehdidini araştırdığını söylemişti.

 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS