ABD'de George Santos, Temsilciler Meclisi'nden ihraç edildi

ABD'de George Santos, Temsilciler Meclisi'nden ihraç edildi

ABDde George Santos, Temsilciler Meclisinden ihraç edildi
expand

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, hakkındaki mahkum olumsuz etik raporu ve düzinelerce suçlamanın ardından kongre üyesi George Santos'u ihraç etti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

New York eyaletinden seçilen Cumhuriyetçi politikacı, tarihte Kongre'nin alt kanadından çıkarılan altıncı, 2002'den bu yana da ilk milletvekili oldu.

Santos'un geçmişiyle ilgili çok sayıda yalan ve dolandırıcılık iddiası seçildikten sonra ortaya çıktı.

Önceki iki oylamanın başarısız olmasının ardından Santos'u ihraç etmeye yönelik üçüncü girişimde yeterli oy toplandı.

Queens'li 35 yaşındaki politikacı, oylama sona ermeden önce, sonucun netleşmesi üzerine Kongre binasından hızlı bir çıkış yaptı ve gazeteci ordusunun yanından hızla geçerek kendisini bekleyen araca bindi.

Çıkışta Santos gazetecilere "Gayri resmi olarak artık Kongre üyesi olmadığım için artık sizden gelen tek bir soruyu yanıtlamak zorunda değilim," ifadelerini kullandı.

Milletvekilleri, 114'e karşı 311 oyla ihraç kararına onay verirken, 206 Demokrat ve 105 Cumhuriyetçi lehte oy kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Görevde kaldığı 11 aydan uzun bir süre boyunca Santos, bitmek bilmeyen tartışma ve her iki partinin üyelerinin sayısız istifa çağrılarıyla karşı karşıya kaldı.

Santos hakkındaki tartışmalar, Kasım 2022'de Temsilciler Meclisi seçimini kazandıktan kısa bir süre sonra, New York Times gazetesinin Wall Street kariyeri, üniversite diploması ve Yahudi soyuna sahip olduğu konusunda yalan söylediğini haber yapmasıyla başladı.

O günden sonrada hakkındaki iddialar giderek arttı. Santos, Pensilvanya'daki Amish köpek yetiştiricilerini dolandırmaktan, annesinin 11 Eylül terör saldırılarında öldüğünü iddia etmeye kadar çeşitli dolandırıcılıklarla suçlanıyor.

Mayıs ayında aralarında elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve kamu fonlarının çalınmasının da bulunduğu 23 iddiayla suçlanan Santos iddiaları reddediyor ve yargılanmayı bekliyor.

Ancak son darbe geçen ay Temsilciler Meclisi etik komitesinin Santos'un seçim sürecinde "Meclis adaylığı kendi kişisel mali çıkarı için kullandığını" tespit etmesiyle geldi.

Kurul, Santos'u kampanya parasını botoks tedavilerine, kredi kartı borcuna, OnlyFans platformuna ve New York'taki Hamptons sahil bölgesine gezilere harcamakla suçladı.

(Kaynak: Euonews Türkçe)

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow