ABD'de Ian Kasırgası kâbusu: Dakikalar içinde sokaklar göle döndü

ABD'de Ian Kasırgası kâbusu: Dakikalar içinde sokaklar göle döndü

Hızı saatte 250 kilometreyi bulan rüzgarlara sebep olan Ian Kasırgası, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletinde sel ve yıkıma yol açtı. Yaklaşık 2 milyon Florida sakininin elektriksiz kalmasına neden olan kasırga, eyaletin batı kıyısını su taşkını riski altında bıraktı. Kameralara yakalanan görüntülerde, popüler turizm merkezlerinden Fort Myers'ta sokakların dakikalar içinde sular altında kaldığı görülüyor. Kasırga sonucu ağaçların ve trafik levhalarının devrildiği, bölge sakinlerinin ise hasar gören evlerinin pencerelerini ahşap vb. gibi malzemelerle kapamaya çalıştığı kadrajlara yansıdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ian Kasırgası, Küba’nın ardından ABD’nin Florida eyaletini vurdu. ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) tarafından yapılan açıklamada Saffir-Simpson ölçeğine göre kategori 4 seviyesine ulaşan Ian Kasırgası, saatte 241 kilometre hıza sahip rüzgarlarla birlikte ABD’nin Florida eyaletindeki Cayo Costa Adası yakınlarında karaya indi. Kasırga öncesi bölgede fırtına ve şiddetli yağışlarla etkili olurken, sel ve su baskınları meydana geldi.

FLORİDA’DA 2,5 MİLYON KİŞİYE TAHLİYE EMRİ VERİLDİ

Yaklaşan Ian Kasırgası nedeniyle bu sabah Florida’da yaşayan 2 milyon 500 bin vatandaşın tahliyesi emredildi. Florida Valisi Ron DeSantis yaptığı açıklamada “Güçlü bir fırtına bekliyoruz, çok fazla yağış olacak” sözleriyle vatandaşları uyararak, kasırga ile mücadele için 42 bin asker, 7 bin ulusal muhafız, 179 hava aracı ve çok sayıda su üstü aracın hazır olduğunu bildirdi. Florida eyaletinde kasırga nedeniyle şimdiden 100 binden fazla kişi elektriksiz kaldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KASIRGA, KATEGORİ 5 SEVİYESİNE YÜKSELEBİLİR

Florida’da karaya inmeden önce Meksika körfezinde ilerlediği sırada güçlenerek kategori 4 seviyesine çıkan Ian Kasırgası’nda rüzgarın hızı saatte 249 kilometreye ulaşırken, kasırga kategori 5 seviyesine çok yaklaştı. Saffir-Simpson ölçeğine göre rüzgar hızı saatte 252 kilometre (157 mil) hıza ulaşan kasırgalar kategori 5 olarak kabul ediliyor.

YIKIMA YOL AÇTI

Bölgeden gelen görüntülerde, popüler turizm merkezlerinden Fort Myers'ta sokakların dakikalar içinde sular altında kaldığı görülüyor.

Yetkililer,  Fort Myers’ta 5,4 metreyi bulan su kabarmaları görülebileceği konusunda uyarısında bulunmuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kasırga sonucu ağaçların ve trafik levhalarının devrildiği, bölge sakinlerinin ise hasar gören evlerinin pencerelerini ahşap vb. gibi malzemelerle kapamaya çalıştığı kadrajlara yansıdı.

CNN International'da yer alan habere göre Florida'da hapishanelerde 2 bin 500 mahkum başka bölgelerdeki tesislere gönderildi.

KASIRGA NEDENİYLE BATAN GÖÇMEN TEKNESİNDEKİ 23 KİŞİ KAYIP

ABD Sınır Devriyesi tarafından yapılan açıklamada, kasırga nedeniyle içerisinde Kübalı göçmenlerin bulunduğu teknenin Florida açıklarında battığı aktarılarak, 23 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Açıklamada, ABD Sahil Güvenlik ekiplerinin kayıp 23 kişi için arama-kurtarma operasyonu başlattığı ifade edildi.

Ian Kasırgası muhabire zor anlar yaşattı

Ian Kasırgası muhabire zor anlar yaşattı