hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'de kuş gribine karşı tavukları aşılama planı

  ABDde kuş gribine karşı tavukları aşılama planı
  expand
  KAYNAK(Fotoğraf: Temsili)

  ABD'de on milyonlarca tavuğun ölümüne yol açan ve yumurta fiyatlarını yükselten kuş gribi salgınının önüne geçmek için tavukların aşılanmasının planlandığı açıklandı. Ancak ticaret kısıtlamaları endişeleri nedeniyle plana karşı çıkılıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'de geçen yılın başlarında başlayan kuş gribi salgını, 47 eyalette yetiştirilen 58 milyondan fazla kuşun yanı sıra vahşi doğadaki kuşları da etkileyerek ülke tarihindeki en büyük salgına dönüştü.

  Vizon, tilki, rakun ve ayı gibi memelilere şimdiden sıçramış olması muhtemel görülüyor.

  Buna neden olan H5N1 olarak bilinen virüsün mutasyona uğrayabileceği ve insanlar arasında daha kolay yayılmaya başlayabileceği korkusu artıyor.

  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerindeki uzmanlar ise, insanlar arasında pandemi riskinin düşük olduğunu söylüyor.

  HAYVANLARI AŞILAMA KARARI VE İTİRAZLAR

  Çiftlik hayvanlarının sağlığından sorumlu federal Tarım Departmanındaki yetkililer, potansiyel kümes hayvanları aşılarını test etmeye başladıklarını ve kümes hayvanları için büyük ölçekli bir kuş gribi aşılama programı hakkında endüstri liderleriyle görüşmeler başlattıklarını açıkladı.

  Çiftlik kuşları, kümes çiçeği gibi bulaşıcı kümes hayvanı hastalıklarına karşı hali hazırda aşılanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak bir kuş gribi aşılama programı, yaklaşık 6 milyar dolarlık kümes hayvanı ihracat endüstrisini yok edebilecek ticaret kısıtlamaları doğurabileceği için fikir hala tartışılıyor.

  TRT Haber'de yer alan bilgiye göre Minnesota Üniversitesi'nde kuş sağlığı uzmanı olan Dr. Carol Cardona, ticaret yasakları korkusunun kümes hayvanlarının kitlesel olarak aşılanmasının önünde büyük bir engel olduğunu söyledi.

  İsmi açıklanmayan Beyaz Saray yetkilileri, düşündükleri tek adımın kümes hayvanlarını aşılamak olmadığını söylüyor.

  Daha acil olarak, kümes hayvanı çiftlikleri, gelişmiş dezenfeksiyon prosedürleri gibi biyogüvenlik önlemleri yoluyla korunması için teşvik edilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow