ABD'de nefesler tutuldu! Ali Çınar'dan 'azil' değerlendirmesi

ABD'de nefesler tutuldu! Ali Çınar'dan 'azil' değerlendirmesi

Dış politika analisti Ali Çınar, ABD’de Donald Trump'a yönelik azil maddelerinin görüşüldüğü ve oylanacağı tarihi oturuma ilişkin Cnnturk.com'a özel açıklamalarda bulundu.

Celil İpek / Cnnturk.com


ABD'nin eski başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton'ın ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda hakkında ‘azil’ için oylanan Donald Trump, Amerika tarihinde bu süreci yaşayan üçüncü isim oldu. Dünyanın merakla beklediği oylamaya ilişkin TSİ ile 03:00’da açıklanmasının beklendiğini belirten Çınar, Senato'da 'azil' maddelerinin kabulü için yaklaşık 228 civarı 'evet' oyunun çıkmasını beklediğini ifade etti.


Genel olarak sürecin nasıl işleyeceği hakkında yorumda bulunan Ali Çınar şu ifadeleri kullandı:


Temsilciler Meclisi’nde azil maddeleri eğer kabul edilirse sürecin ilk aşaması sona erecek. Temsilciler Meclisi’nin ardından Trump’ın ‘azil’ dosyası Senato’ya gelecek. ‘Azil’in ikinci aşamasıyla ilgili Senato’yu ‘mahkeme’ senatörü ‘jüri’ Demokratları da ‘davacı’  olarak örneklendirebiliriz.  Senato’daki sürecin Ocak ayında başlamasını bekliyorum ama ne kadar süreceğiyle ilgili bir tahminim yok. Senato’da Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu için azil maddeleri reddedilecek ve konu kapanacak. Sürpriz beklenmiyor. Senato’daki süreç çok uzarsa bunun Demokratlara zarar vereceğini düşünüyorum.


Trump'a yönelik azil soruşturması


Eylül'de basına sızan ve 25 Temmuz'da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.


Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül'de "ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiği" ve "Başkanlık yeminine ihanet ettiği" gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.


Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım'da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti.


Adalet Komitesi, cuma günü "Görevini kötüye kullanmak" ve "Kongrenin işleyişini engellemek" başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı.


ABD Temsilciler Meclisi, Trump'a yönelik azil maddelerini onayladı


Beyaz Saray'dan jet azil tepkisi: Utanç verici

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS