ABD'de sistem arızası nedeniyle tüm iç hat uçuşları durduruldu

ABD'de sistem arızası nedeniyle tüm iç hat uçuşları durduruldu

ABD sivil havacılık otoritesi Federal Havacılık Yönetimi (FAA) pilotları uçuş rotalarındaki potansiyel tehlikelere karşı uyaran uçuş kontrol sistemindeki (NOTAMS) teknik bir arıza nedeniyle tüm iç hat seferlerini durdurma kararı almıştı. FAA'dan gelen yeni açıklamaya göre, durdurulan iç hat uçuşları kademeli olarak tekrar başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'de gündem Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) aldığı karar.

FAA'nın ülke genelindeki tüm uçuşları durdurması sonrası ülkede kaos yaşandı.

ABD Federal Havacılık İdaresi tarafından yapılan açıklamada, uçuş personeline ve havaalanlarına uyarı sağlayan hava kontrol sisteminde (NOTAM) sorun meydana geldiği bildirildi.

FAA'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Kurumdan yapılan açıklamada tüm iç hatlar uçuşların yerel saatle 09.00'a kadar durdurulduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamada, "FAA, sistemi eski haline getirebilmek için çalışıyor. Şu anda kontrolleri yapıyoruz" ifadeleri kullanıldı. Kesintiden ülkedeki tüm uçuşların etkilendiği belirtilerek, "FAA, havayollarına tüm iç hat uçuşlarını saat 09.00'a kadar durdurma talimatı verdi" ifadeleri kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yapılan son açıklamada ise NOTAM'da teknik bir arıza nedeniyle durdurulan iç hat uçuşlarının kademeli olarak tekrar başladığı duyuruldu.

ÜLKE GENELİNDE UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

American Airlines şirketi, tüm uçuşların etkilendiğini duyurdu. United Airlines ise FAA tarafından yapılacak bir sonraki duyuruya kadar tüm iç hat uçuşlarının ertelendiğini açıklamıştı.

BEYAZ SARAY: SİBER SALDIRI DEĞİL

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Başkan, Ulaştırma Bakanı tarafından bu sabah FAA sistem kesintisi hakkında bilgilendirildi. Bu noktada bir siber saldırı olduğuna dair bir kanıt yok” açıklamasını yaptı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, “Bu sabah FAA ile pilotlara güvenlik bilgisi sağlamak için kilit bir sistemi etkileyen bir kesinti hakkında temasa geçtim. FAA, hava trafiğinin normal operasyonlarına devam edebilmesi için bu sorunu hızlı ve güvenli bir şekilde çözmek için çalışıyor ve güncellemeler sağlamaya devam edecek” dedi. Bakanlığın soruşturma başlatacağı ifade edildi.