ABD'de tarihe geçecek gün: 6 Ocak Baskını... İşte anbean kongre baskınında yaşananlar

ABD'de Trump'ın Washington DC mitingi sonrası Trump destekçileri oylama yapılan Kongre binasını bastı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralandı. Peki ABD'nin tarihinde ilk kez yaşanan inanılmaz olaylar nasıl gerçekleşti?İşte anbean ABD'de yaşanan baskın...

ABD BAŞKANI TRUMP'IN MİTİNGİ

Seçimlerde yenilgiyi kabul etmeyen Trump destekçileri ile birlikte Washington DC'te bir miting düzenledi. Trump mitingde, seçimlerde hile olduğunu yineledi ve taraftarlarına direnme çağrısında bulundu.

Washington’a akın eden göstericiler, miting sonrasında Biden'ın başkanlığı için oylamanın yapılacağı Kongre binasına doğru ilerlemeye başladı.

SAAT 13.10

Trump destekçileri kongre binasının girişindeki bariyerleri aşmaya başladı, ABD polisi destek talep etti.

SAAT 13.30

Protestocular duvarları aşarak binanın içerisinde doğru girmeye başladı.

OYLAMA DURDURULDU

Güvenlik zaafiyeti sonucu oylama ertelendi.

SAAT 14.15

Trump destekçileri resmen kongre binasına baskın gerçekleştirdi ve içeri girdi.

KONGRE BİNASINDA SİLAH SESLERİ
Reuters bir görgü tanığına dayanarak, kapının önünde silahların çekildiğini açıkladı.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Washington Belediye Başkanı olayların kontrolden çıkması sonrası Washington DC'de yerel saatle 18.00 sonrasında sokağa çıkma yasağı getirdi.

SAAT 14.30

Trump destekçileri Ulusal Heykel Salonu'na resmen giriş yaptı, polis kontrolü kaybetti.

Kongre üyeleri ve çalışanlar oylamanın yapıldığı yerden çıkarıldı, güvenli bölgelerde götürüldü.
SAAT 14.43
ABD'li yetkilerin ve korumaların dakikalar öne oylamanın yapıldığı binada kapılara bariyer yaparak silahlarını çektiği bu kareler ortaya çıktı.
TRUMP'TAN SAATLER SONRA TWEET

Trump, Twitter'dan destekçilerine, "Kongre polisimizi ve güvenlik görevlilerini lütfen destekleyin. Onlar gerçek anlamda ülkemizin tarafındalar. Barışçı olun" mesajını verdi.

TRUMP DESTEKÇİLERİ KONTROLÜ SAĞLADI

Trump destekçileri oylamanın yapıldığı binaya tamamen girerek kontrolü ele aldı.

MIKE PENCE'TEN ÇAĞRI
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, oylamanın ertelenmesinin ardından bölgeden tahliye edildi.

Pence ardından Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Barışçıl protesto her ABD'linin hakkıdır ama Kongre binamıza yönelik bu saldırıya hoşgörü gösterilmeyecektir" dedi ve olayların son bulması çağrısında bulundu.
TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI PELOSİ'NİN OFİSİNE BASKIN

Trump destekçileri ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin kongre binasındaki ofisini bastı, maillerini paylaştı.

Associated Press, İç Güvenlik Bakanlığı Kongre binasındaki olayların bastırılması için takviye federal görevli gönderdiğini duyurdu.

Reuters da "Virginia Valisi Ralph Northam başkent Washington'a Ulusal Muhafız birliklerinin ve ek olarak 200 polisin gönderildiğini açıkladı" dedi.

1 KİŞİ VURULDU

Trump yanlısı göstericilerin baskını sonrası eylemcilerden bir kadının vurulduğu durumunun ise kritik olduğu açıklandı.

DÜNYADAN TEPKİLER
ABD'deki baskının ardından Türkiye de dahil olmak üzere AB, Almanya, Fransa, Kanada, İspanya, İngiltere, NATO'dan 'endişe, kaygı ve şok' mesajları gelmeye başladı.
BIDEN'DAN İLK AÇIKLAMA, TRUMP'A ÇAĞRI

Olaylar sonrası kameralara karşısına geçen Biden "ABD demokrasisi benzeri görülmemiş bir saldırı altında. Bu bir darbe girişimi" dedi ve Trump'ın televizyonda canlı yayına çıkarak kuşatmaya son verilmesi çağrısında bulunmasını istedi.

TRUMP'TAN VİDEO

Trump, Twitter’tan videolu mesajla destekçilerine seslendi ve “eve dönün” çağrısında bulundu.

Trump mesajında, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine hile karıştığı iddialarını da yineledi.

Trump mesajında "Üzüldüğünüzü biliyoruz. Bizden çalınan bir seçim oldu. Büyük farkla kazanılan bir seçimdi. Bunu herkes biliyor ama şimdi eve gitmelisiniz. Kanun ve nizam olmalı. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz" dedi.

ULUSAL MUHAFIZLAR DEVREDE
ABD Savunma Bakan Vekili Chris Miller, federal ve yerel güvenlik yetkililerine yardımcı olmaları için başkent Washington'daki Ulusal Muhafız Birliği’ni devreye soktuklarını açıkladı.
SAAT 16.00

Amerikalı yetkililer, ABD Kongre binasında güvenliğin tamamen sağlanmış durumda olduğunu duyurdu.

TRUMP GÖREVDEN ALINSIN ÇAĞRISI
ABD'de Pfizer, Toyota gibi şirketlerinin yer aldığı ve 14 bin firmayı temsil eden Ulusal İmalatçılar Birliği, Trump’ın 20 Ocak'taki devir teslim törenini beklemeden görevden uzaklaştırılmasını istedi.
TRUMP İÇİN 25. MADDE

Tüm bu olaylar yaşanırken kongre üyelerinden de Trump'ın görevden alınması için çağrılar dile getirilmeye başlandı. İçerisinde Trump'ın partisi Cumhuriyetçilerin de bulunduğu birçok kişi anayasanın 25'inci maddesinin devreye sokulması gerektiğini belirtti.

Twitter hesabından iyi olduğunu açıklayan kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez Trump'ın azledilmesi çağrısında bulundu.

TRUMP'IN PAYLAŞIMLARINA ENGEL
Twitter ve Facebook Başkan Trump’ın paylaşımlarını sild, hesabına 24 saatliğine paylaşım engeli getirdi.
OTURUM YENİDEN BAŞLADI

Kontrolün tamamen ele geçirilmesi sonrası Başkan Yardımcısı Mike Pence Kongre’de yarım kalan ve seçilmiş başkan Joe Biden’ın başkanlığının onaylanacağı oturumu yeniden başlattı.

Pence, “Bugün ABD için karanlık bir gündü" dedi.

"BAŞARISIZ BİR BAŞKALDIRI"
Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ise “2020 seçimlerinin kazananını onaylayacağız” diyerek eylemini “başarısız bir başkaldırı” olarak yorumladı.
4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

New York Times, polis kaynaklarına dayandırdığı haberine göre kongre binasına baskında 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

BEYAZ SARAY'DA İSTİFA DALGASI
ABD'de Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham istifa etti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS