hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Üniversitede adı kaldırılınca tepki yağdı: "Karl Marx'ın suçu ne?"

  Üniversitede adı kaldırılınca tepki yağdı: Karl Marxın suçu ne
  expand
  KAYNAKFoto: Arşiv

  Alman düşünür Karl Marx'ın Florida Üniversitesi'ndeki çalışma odasında artık adı geçmiyor. Üniversitenin bu adımı tepkilere sebep olurken, Rus kedilerinden patencilere kadar alınan tek ilginç yaptırım kararı ise bu değil.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Marx, üniversitedeki çeşitli çalışma odalarına adı kazınmış bir düzineden fazla önemli tarihsel kişiliklerden birisiydi. Ancak Kampüs Reformu adlı üniversite oluşumu, Marx çalışma odasının öğrencilerde öfkeye neden olduğunu bildirdikten sonra ünlü düşünürün isim plakası tamamen kaldırıldı. Daha önce Marx isim plakasının altında bulunan bir yazı, Marx'tan bilimsel sosyalizmin kurucusu olan ve geniş çapta tanınan bir "filozof, radikal ekonomist ve devrimci eleştirmen" olarak bahsediyordu.

  Marx muhtemelen en çok 1848'de Friedrich Engels ile birlikte yazdığı ve sosyalizmin sonunda kapitalizmin yerini alacağını savunduğu Komünist Manifesto adlı çalışmasıyla tanınıyor.

  Üniversitede adı kaldırılınca tepki yağdı: Karl Marxın suçu ne

  'UKRAYNA'DAKİ OLAYLARI GÖZ ÖNÜNE ALDIK'

  Florida Üniversitesi sözcüsü Steve Orlando Newsweek'e verdiği demeçte, "Ukrayna'daki ve dünyanın başka yerlerindeki güncel olaylar göz önüne alındığında, 2014 yılında Florida Üniversitesi'ndeki bir grup çalışma odasına verilen Karl Marx isminin kaldırılmasının uygun olduğuna karar verdik" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'MARX'IN SUÇU NE, RUS BİLE DEĞİL'

  Diğer çalışma odalarındaki isimlerin kaldırılmadığını ve Marx'ın yerine yeni isimler eklenmediğini de sözlerine ekledi. Yaklaşık sekiz yıl sonra Marx'ın isim levhasını kaldırma kararına, özellikle Twitter'dan tepki yağdı. Bir kullanıcı, "Florida Üniversitesi, Ukrayna'nın işgali nedeniyle kütüphanelerden birindeki Karl Marx Okuma Odası'nın adını değiştirmeye karar verdi... Burada ne tür bir 'yüksek öğrenim' gerçekleşiyor" diye tweet attı.

  Milliyet'teki habere göre bir başka kullanıcı ise şunları yazdı: "Florida Üniversitesi, Komünist Manifesto yazarı Karl Marx'ı kütüphanesinden kaldırdı. Kararın Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak alındığını iddia ettiler. Marx'ın suçu ne? Almandı ve Rus olmakla uzaktan yakından alakası yoktu. değildi. Amerikalıların okuma yazması yok mu?"

  RUS VE BELARUSLU PATENCİLER MEN EDİLDİ

  Uluslararası Paten Birliği (ISU), Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rus ve Belaruslu patencilerin tüm uluslararası buz pateni yarışmalarına katılmalarını askıya aldı. ISU’dan yapılan açıklamada, patencilerin ISU şampiyonalarına ve diğer etkinliklere katılmasının yasaklanacağı belirtildi.

  Üniversitede adı kaldırılınca tepki yağdı: Karl Marxın suçu ne

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KEDİLER DE PAYINI ALDI

  Uluslararası Kedi Federasyonu (FIFe), Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından Rus kedilerine yaptırım kararı aldı. Alınan kararlar şöyle: "Rusya'da yetiştirilen hiçbir kedi, Rusya dışındaki hiçbir soy kütüğüne kaydedilemeyecek. Rusya'da yaşayan katılımcıların kedileri, tüm ülkelerdeki FIFe fuarlarından men edildi".

  DOSTOYEVSKİ YASAKLANDI

  Avrupa'da okuyan Rus öğrencilerin üniversite kayıtlarını silen Avrupa ülkeleri, ünlü 19. yüzyıl Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin üniversitelerde okutulmasını yasakladı.

  FORMULA 1 PİLOTU KOVULDU

  Formula 1 takımlarından Haas, Rus pilot Nikita Mazepin ve Rus sponsor firma Uralkali'nin sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. ABD'li iş insanı Gene Haas'ın sahibi olduğu takımdan yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden büyük üzüntü duyulduğu belirtilerek, "Uralkali şirketinin isim ortaklığı, Nikita Mazepin'in de sürücülük anlaşmasının feshedilmesine karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üniversitede adı kaldırılınca tepki yağdı: Karl Marxın suçu ne

  NETFLIX 'ANNA K.'Yİ ASKIYA ALDI

  Netflix, Lev Tolstoy'un ünlü eseri Anna Karenina'nın ekrana taşınacağı Anna K. projesinin çalışmalarını durdurdu. Netflix' Orijinal Diziler Direktörü Michael Azzolino, geçtiğimiz sene, "Yetenekli yazarlar, yönetmenler ve yapımcılar ekibi, yaratıcı ve sürükleyici bir dizi hazırladı. Bu çok beğenilen hikayeye yönelik vizyonlarını Rusya'daki ve dünyadaki üyelerimize ulaştırmaktan heyecan duyuyoruz" demişti.

  ŞİRKETLER RUSYA'DAN ÇIKIYOR

  Geçtiğimiz birkaç hafta içinde 380'den fazla şirket Rusya'dan çekilirken, toplam 28 ABD merkezli şirket hala yurtdışında iş yapıyor. Eski NASA astronotu Scott Kelly, Putin'i açıkça "kitlesel katil" olarak nitelendirirken, ünlü aktör Mickey Rourke, 2014'te bir Rus hastanesinde hasta çocukları ziyaret eden Putin'i "empati adamı" olarak tanımladı. Rusya'da geleneksel olarak iş yapan çok sayıda şirket, yaklaşık bir ay önce savaşın başlamasından bu yana, tüketicilerin tepkileri nedeniyle Ukrayna'nın yanında yer almak için ülkedeki işlerini sonlandırdı. Pizza şirketi Papa John's, Rusya'daki şubelerini açık tutma kararı nedeniyle internette saldırıya uğrayan en son şirket.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow